Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi eğitim aile sağlığı merkezlerine başvuran metabolik sendromlu hastalarda obstrüktif uyku apne sendromu riskinin araştırılması
Investigation of obstructive sleep apnea syndrome risk in patients with metabolic syndrome who apply to Ataturk University Medical Faculty educational family health centers
- Tez No: 625828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya çapında ve ülkemizde, artan sedanter yaşam, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, artan stres, genetik faktörler gibi etkenlerden dolayı obezite ve obeziteye bağlı olarak diyabet, hipertansiyon ve dislipidemi oranlarının artmasıyla Metabolik sendromlu (Mets) hasta sayısı da artış göstermektedir. Bu noktada metabolik hastalıklarla ilişkisi olan Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS) da önem kazanmaktadır. Kronik metabolik hastalıkların takip ve tedavisinde önemli paya sahip olan ve koruyucu hekimliği misyon edinmiş olan birinci basamak için de OSAS'ın önemi giderek artmaktadır. Bu çalışma birinci basamaktaki bireylerde MetS ve OSAS arasındaki ilişkinin kesin tanı testi olmayan, OSAS riskini ortaya koymak amacıyla kullanılan Berlin ve STOP-BANG ölçekleriyle araştırılarak Mets'li bireylerdeki OSAS riskinin ortaya konulması amacıyla oluşturulmuştur. Yöntem: Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı hizmet veren beş adet Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Tipi Aile Sağlığı Merkezi birimlerine başvuran hastalardan, çalışmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan 156 Mets'li hasta dâhil edilmiştir. Gözlemsel çalışma olarak tasarladığımız çalışmada MetS'li bireylere yüz yüze görüşme yöntemi ile Berlin ve STOP-BANG ölçekleri uygulanmış olup görüşme formundaki antropometrik ölçümler yapılmıştır. Sonuçlar SPSS 20 paket programında analiz edilmiştir. İstatistiksel olarak anlamlılık için p0,05). STOP-BANG Ölçeğine göre erkeklerin 35'i (%57,4) yüksek riskli iken, kadınların 30'u (%31,6) yüksek riskli olarak saptandı. STOP-BANG Ölçeğine göre, erkeklerin kadınlara göre istatistiksel olarak daha yüksek riskli olduğu görüldü (p0,05). Obezitenin ise her iki anket için de OSAS riskini anlamlı düzeyde artırdığı görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: The number of patients with metabolic syndrome (Mets) increases both in the world and in our country with the increase in the rates of diabetes, hypertension and dyslipidemia due to obesity and due to the factors such as increasing sedentary life, changing eating habits, increasing stress and genetic factors. At this point, Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS), which is associated with metabolic diseases, also gains importance. OSAS is also increasingly important for primary care, which has an important role in the follow-up and treatment of chronic metabolic diseases and which has adopted a preventive medicine mission. This study was created in order to reveal OSAS risk in individuals with Mets by investigating the relationship between MetS and OSAS in primary care individuals by using Berlin and STOPBANG questionnaires, which are used to scan OSAS risk. Methods: A total of 156 patients who met the criteria of inclusion in the study were included among the patients who applied to the five units of Erzurum Atatürk University Faculty of Medicine Educational Family Health Center, which are affiliated with the Department of Family Medicine. We designed an observational study and in the study, Berlin and STOP-BANG questionnaires were applied to individuals with MetS via face-to-face interview method and anthropometric measurements were made. The results were analyzed in SPSS 20 package program. P0.05). According to the STOP-BANG survey, 35 of men (57.4%) and 30 of women (31.6%) were at high risk. According to the STOP-BANG questionnaire, men were found to be statistically higher risk than women (p0.05). Obesity was found to significantly increase OSAS risk for both questionnaires (p0.05).