Çocuklarda kaudal blok için gerekli yapıların ultrasonografik olarak değerlendirilmesi
Ultrasonographic evaluation of structures required for kaudal block in children
- Tez No: 625846
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kaudal blok, peroperatif stabil bir cerrahi ve postoperatif analjezi sağlamak amacıyla çocuklarda en sık kullanılan rejyonel anestezi yöntemidir. Sıklıkla geleneksel yöntemler kullanılsa da; kaudal anatomiyi aydınlatmak, başarısızlık ve komplikasyon oranını azaltmak için ultrasonografi (USG) giderek daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmayla kaudal USG ile ülkemiz çocuklarında kaudal blok için gereken anatominin ortaya konması ve ortalama değerlerin tespit edilmesi planlandı. Yaşları 1-84 ay arasında değişen 348 hasta incelendi. Kornu palpasyonu yapıldı. Kornuların görünürlüğü kaudal USG ile değerlendirildi. Kornular arası mesafe, kaudal epidural genişlik, cilt ile sakrokoksigeal membran (SKM) alt hizası arası mesafe, iğne giriş açısı, dural kesenin vertebra korpusuna göre sonlanma seviyesi ve dural kesenin tahmini enjeksiyon yerine olan mesafesi tespit edildi. Hastalar yaşlarına göre 1. grup 1-24 ay (n=136), 2. grup 25-48 ay (n=108), 3. grup 49-84 ay (n=104) olarak 3 grupta değerlendirildi, bakılan parametrelerin yaş gruplarında nasıl değiştiği araştırıldı ve istatistiki araştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
Caudal block is the most commonly used regional anesthesia method in children. Although traditional methods are often used; ultrasonography (USG) has been increasingly used to evaluate the caudal anatomy and reduce the rate of failure and complications. In this study, it was planned to determine the anatomy required for caudal block in children of our country and to determine the mean values with caudal USG. 348 patients aged between 1-84 months were examined. Bilateral cornua palpation was performed. Also bilateral cornua visualization evaluated by caudal USG. The distance between the bilateral cornua, the caudal epidural width, the distance between the skin and the sacrococcygeal membrane (SCM), the optimal angle of needle insertion, the level of termination of the dural sac relative to the vertebral corpus, and the distance of the dural sac to the estimated injection site were determined. The patients were divided into three groups according to their age as 1st group 1-24 months (n = 136), 2nd group 25-48 months (n = 108) and 3rd group 49-84 months (n = 104). The variability of the parameters in the age groups were investigated and statistical research was performed.