Diyabetik retinopatili hastaların sağlıklı yaşam durumlarının saptanması
Determination of the healthy life behaviours of patients with diabetic retinopathy
  1. Tez No: 625845
  2. Yazar: ELİF NUR ELÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YAVUNÇ YEŞİLKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, diyabetik retinopatili hastalarda sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının sosyo-demografik ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Nisan-Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul ilinde Özel İstabul Medipol Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 70 diyabetik retinopatili hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ve“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II (SYBDÖ-II)”kullanılmıştır. Veriler yüzde hesaplamaları, bağımsız örneklem t-testi, varyans analizi (anova), pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Diyabetik retinopatili hastaların; 36'sını kadın, 34'ünü erkek bireyler oluşmuştur. Bireylerin BKİ değerlerinin ortalaması 37,54±8,49 kg/m2'dir. Bireylerin SYDBÖ-II ve alt boyutlarından aldıkları puanlar incelendiğinde, genel ölçek puanı 2,31±0,29 olarak saptanmıştır. Hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının, yaş ve BKİ değerleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Öğün atlama durumları ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Diyabet hastalarının sağlıklı yaşam biçimi davranışları demografik birtakım özelliklere göre değişkenlik gösterdiği görülmektedir. Hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarından fiziksel aktivite altboyutu puanları oldukça düşüktür. Yaş ve öğün atlama durumları sağlıklı yaşam biçimi davranışlarında önemli bir etken olmuştur. Diyabetik retinopatili hastaların kendi sağlığını korumaları, iyilik halinin devamlılığı için sağlıklı yaşam biçimi davranışları kazandırılmaları önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in descriptive and cross-sectional type to investigate the relationship between healthy lifestyle behaviors and socio-demographic characteristics in diabetic retinopathy patients. The sample of the study consisted of 70 diabetic patients with diabetic retinopathy who applied to the Ophthalmology Clinic of the Private Istabul Medipol Hospital in Istanbul between April and May 2019. Survey which is prepared by the reseracher and“Healthy Lifestyle Behavior Scale-11 (HLSB-II)”were used for data collection. Data were evaluated using percentage calculations, independent sample t-test, analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and regression analysis. Diabetic retinopathy patients; 36 of them are female and 34 male individuals. When the scores of the subjects were taken from the HLSB-II scale and the sub-dimension, it was found that the average score of the general scale was 2.31--0.29. Healthy lifestyle behaviors of the patients were found to be different between age and BMI (Body Mass Index). However, there was no difference between income level and marital status. It was seen that there was a difference between skipping meals and healthy lifestyle behaviors. Healthy lifestyle behaviors of diabetic patients vary according to some demographic characteristics. Physical activity behaviors of the patients from healthy lifestyle behaviors are quite low. Age and skipping meals were an important factor in healthy lifestyle behaviors. It is important that patients with diabetic retinopathy maintain their health and gain healthy lifestyle behaviors for the continuity of well-being.