Akıllı telefonlarla trafik kazalarının önlenmesi için bir sistem önerisi
A system proposal to avoid traffic accidents using smart phones
- Tez No: 625870
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Trafik, Ulaşım, Computer Engineering and Computer Science and Control, Traffic, Transportation
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sayısı gittikçe artarak günlük hayatın parçası haline gelen akıllı telefonlar, taşıdıkları sensörler ile trafik kazalarının önlenmesinde katkıda bulunabilirler. Bu çalışmada akıllı telefonla gerçekleşebilecek böyle bir sistemin temel öğeleri, mimarisi, uygulanabilirliği ve avantajlarını incelemektedir. Sistem temel sürüş manevralarını inceleyerek sürüşün aşamaları hakkında tahminde bulunurken, bu aşamalarının yapıldığı yol, araç, hava ve trafik şartlarını gibi dinamik faktörler bağlamında değerlendirir. Yol ve hava şartlarına göre ayarlanmayan hız, hava şartları, konum bilgisinden hız limitlerini tespit ederek hızlanma, ani duruşlar, hatalı sollama, araç geçme, dönüş manevraları, sürüş alışkanlıkları, tehlikeli sürüş manevralarının tespiti sistemin kullandığı temel verilerdir. Önerilen sistem sadece sürüş destek sistemi olarak değil, aynı zamanda akıllı karakutu olarak sürücü hatalarından kaynaklanan trafik kazalarının azaltılmasında rol oynar. Bu çalışmada literatürde ilk kez sürüşün hareket izi olarak yeniden oluşturulması yoluyla görsel olarak analiz ediyoruz. Böylece her türlü sürüs manevrası ve olayı kolay ve yüksek hızla sınıflandırılabilir. Önerdiğimiz sistemi esnek raporlama ile sürücü destek sistemi, sigorta için profil belirleme ya da trafik denetimi eğitimi amaçlı kullanabiliyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, we propose an advanced system, which detects, interprets vehicle driving maneuvers in a dynamic road context. Although our focus is on reducing driver oriented causes of traffic accidents. such a system can be used in various applications such as ADAS, driver profiling, fuel economy, insurance telematics. This goal can be achieved as both online and black box models. With the advent of technology, most of the contemporary smart phones provide required sensors, and data processing environment with a decent connection to cloud databases. Context sensitive data collected from smartphone sensors are interpreted according to the experiences of the other drivers on the same geographical location segment and similar dynamic conditions. Machine learning techniques can provide a solid, accurate and robust analysis of the multi constrain road conditions. In this architecture we propose 3 novelties whıch help to model any kind of driving maneuvers.