Sporcularda fiziksel performans ile solunum fonksiyon testleri arasındaki ilişkinin araştırılması
The investigation of the relationship between physical performance and lung function tests at sportsmen
- Tez No: 625869
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KELLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Son yıllarda, sporcuların sportif performanslarının ölçülmesinde egzersiz testlerinin önemi giderek artmaktadır. Bu nedenle uygun sporcu profilinin belirlenmesinde ve sezon öncesi performanslarının değerlendirilmesinde solunum fonksiyon testleri ve egzersiz testleri araştırmacılar için ilgi çekici hale gelmiştir. Bu çalışma Diyarbakır Amatör Küme'de oynayan basketbol ve futbolcuların solunum fonksiyon testleri ile egzersiz testleri arasındaki ilişkiyi araştırmak ve spor yapmayan (sedanter) bireyler ile farklarını belirlemek amacıyla planlandı. Çalışmaya, tamamı erkek olmak üzere, 15 basketbolcu (yaş: 16,80 ± 0,14), 15 futbolcu (yaş: 16,87 ± 0,34) ve 15 sedanterden (yaş: 17,27 ± 0,27) oluşan 45 gönüllü birey dahil edildi. Bütün gruplara, hazırlanan özel parkurda fiziksel performans testi yapılarak parkur tamamlama süreleri belirlendi. Ayrıca bütün bireylerin solunum fonksiyon testleri olarak spirometrik ölçümleri yapıldı. Ölçüm sonuçları gruplar arasında karşılaştırılarak istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Importance of exercise in measuring the sportive performances of the sports people has been increasing in recent years, Therefore, lung function and exercise tests have been quite attractive for the researchers in specifying the appropriate sports person and evaluating their pre-seasonal performances. This research has been planned to specify the relation between the lung function and exercise tests of the footballers and basketballers playing with Diyarbakir Amateur Group and identify the difference between them and those not engaged in sports (the sedentary). Total 45 voluntary individuals, all being men, of whom 15 basketballers (age: 16,80 ± 0,14), 15 footballers (age: 16,87 ± 0,34) and 15 sedentary (age: 17,27 ± 0,27), were included in the research All groups were taken through the physical performance test and the time they completed the running distance was specified. Yet, spirometric measuring as lung function tests of all individuals was taken. Statistical analysis was made through comparing measured values between all groups.