Yedisu Fay segmentinin paleosismolojik ve morfotektonik özellikleri
Paleoseismologic and morphotectonic properties of Yedisu Fault segment
- Tez No: 625887
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ SERDAR AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katı Yer Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun (KAFZ), Yedisu segmentinin doğu kesiminde yer alan Yedisu havzası civarında yapılan jeolojik, jeomorfolojik ve paleosismolojik çalışmaları içermektedir. Yedisu segmenti Erzincan havzasının dogusundan başlar ve K60-80B doğrultusunda Yedisu ilçesinin dogusuna kadar uzanır. Segmentin uzunlugu 65 kilometredir. Yedisu havzası kama şekilli, BKB-DGD uzanımlı bir havzadır. Havzanın uzunluğu 10, genişli˘gi maksimum 3 kilometredir. Havzanın kuzeyinde Neotetis okyanusunun kapanması ile oluşmuş ofiyolitik bir melanj, güneyinde ise melanjı ilksel olarak örten fakat bölgede tektonik dokanakla görülen türbiditik bir fliş istifi yer alır. Havzanın ortasında ise alüvyon, alüvyal yelpaze ve yamaç döküntüsü çökelleri gibi genç çökeller görülür. Arazi çalışmaları ile fayın Yedisu havzası içinde oluşturduğu morfolojik yapılar araştırılmış ve fayın Yedisu ilçesine ait köyler boyunca devam edip ilçe merkez içinden geçti˘gi belirlenmiştir. 1939 Erzincan depremi ile başlayan son yüzyıldaki deprem serisi ile Karlıova'dan Yalova'ya kadar kırılmış olan KAFZ'nun sadece Marmara Denizi kesimi ve Yedisu segmenti kırılmadan kalmıştır. Sismik boşluk olarak adlanan bu segmentlerin 1900 lü yıllarda oluşan seri içinde kırılması gerekirken kırılmamış olması segmentin kırılma riskinin çok yüksek olduğunu göstermektedir. Daha önce yapılan enerji transferi modellemeleri Yedisu segmenti üzerinde enerji birikiminin yüksek olduğunu göstermektedir. Yedisu segmentinin doğusunda 1949 yılında ve batısında 1992 yılında meydana gelen depremler ve 2005 yılı içerisinde Karlıova'da olan depremler, Yedisu segmenti uzerindeki gerilmeleri ve dolayısıyla deprem tehlikesini arttırmıştır. Tarihsel verilere göre üzerinde en son 1784 yılında deprem olan bu segment üzerinde M > 7 büyüklü˘günde bir deprem olma olasılığı oldukça yüksektir. Paleosismoloji çalışmaları sonucunda bu fay üzerinde olmuş iki eski deprem belirlenmiştir. M.S. 45-405 arasında ve M.S. 405 yılı sonrasında olan bu depremler Yedisu Segmenti için bir tekrarlanma peryodu vermese de ileride yapılacak çalışmalar için önemli bir veri olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study contains the geological, geomorphological and paleoseismological work conducted in the vicinity of Yedisu basin, which is located on the eastern part of Yedisu segment of the North Anatolian Fault Zone (NAFZ). Yedisu segment commences from the eastern end of Erzincan basin and lies up to the east of Yedisu town in N60-80W direction. The segment has a length of 65 kilometers. The Yedisu Basin is a wedge-shaped basin and has long-axis striking in WNW-ESE direction with a length of 10 km,and a maximum width of 3 km. To the north of the basin, there is an ophiolitic melange that was formed during the closure of Neotethys ocean, whereas the melange has been initially overlain, however, observed with a tectonic boundary, by a turbiditic flysch sequence, to the south. In the middle of the basin alluvium, alluvial fan and debris flow sediments can be seen. Field work has been conducted to unravel the fault by the study of morphological features in the Yedisu Basin and eventually the course of the fault is discovered in the county center of Yedisu. The only seismic gaps of the sequence of last century earthquakes that began in 1939 Erzincan quake, where the NAFZ ruptured from Karliova to Yalova, are Marmara Sea and Yedisu segments. Those unruptured parts constitute a potential risk, since those segments had to be ruptured in 1900s earthquakes. Previous studies of energy transfer models has revealed a high energy accumulation on Yedisu Fault. Earthquakes in 1949 and 1992, in the east and the west of the basin respectively, and 2005 Karliova earthquakes, increased the stresses and hence the earthquake risk. According to the historical records last earthquake on this segment occured in 1784. Therefore, there is a high probability that a M > 7 magnitude earthquake can happen in the region. Paleoseismologic studies revealed two ancient earthquakes. First of which has occured between 20-350 AD and the other after 350 AD. These results, although do not suggest a recurrence period, will contribute to the later studies.