Torasik aort anevrizmalı hastalarda stent greft uygulamaları ve sonuçları
Stent graft applications and results in patients with thoracic aortic pathologies
- Tez No: 625907
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ACUNAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Torasik aorta hastalıklarının tedavisi, kazanılan tüm medikal ve cerrahi tecrübeye rağmen halen kardiovasküler cerrahinin en büyük problemlerinden biridir. Açık cerrahi yöntemle karşılaştırıldığında preoperatif kan kaybının ve hastanede kalış süresinin az olması, çoğu zaman lokal anestezi altında uygulanabilmesi endovasküler stent greft tedavisinin avantajlarıdır. İşlem öncesi görüntüleme hasta seçimi, uygun stent greft ve uygun müdahelenin belirlenmesinde önemlidir. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmamızda Ocak 2013-Nisan 2016 tarihleri arasında torakal aort patolojilerinin tedavisinde toplam 25 hastada endovasküler tedavinin etkinliği değerlendirilmiştir. İncelememize stent greft uygulanan hastaların tanıları, risk faktörleri, işlem sırasında ve sonrasındaki komplikasyonlar, işlem sonrasında ve takip BT'lerde endoleak olup olmadığı dahil edilmiştir. Çalışmamızda da kliniğimizde başarıyla uygulanan TEVAR uygulamasının sonuçlarını ve takiplerini bildirip, bunları literatürle karşılaştırdık.Literatür karşılaştırmamızda anlamlı farklılık saptamadık. Akut ve kronik torakal aort hastalıklarında endovasküler stent greft tedavisi uygun hastalarda teknik başarı oranı yüksek, komplikasyon oranları düşük, cerrahiye alternatif bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Despite all the medical and surgical experience, thoracic aortic diseases are the most challenging problems in cardiovascular surgery. Compared to open surgery, loosing less preoperative blood volume, less duration of hospital stay, performing under local anesthesia are the advantages of endovascular stent greft implantation. Pretreatment imaging is crucial for evaluating patient eligibility, selecting the appropriate stent-graft, and planning the intervention. Efficacy of treatment of thoracic aortic pathologies with endovascular procedures, was evaluated at 25 patients between January 2013 and April 2016 retrospectively. We examine the diagnosis and risc factors of the patients, complications during and after the procedures and endoleaks at control computed tomographies. We study the results and follow-up of the stent graft implantation and compare with the literature. There isn't any significant difference. Endovascular stent graft treatment of acute and chronic thoracic aortic disease in appropriate patients with high technical success, low complication rates and an alternative method of surgery.