Kronik tip b disseksiyonlarda endovaskuler stent greft uygulanan hastaların erken ve orta dönem mortalite ve morbidite sonuçları
Early and midterm morbitidy and mortality results of the patients with chronic type b dissection treated with endovasculer stent graft
- Tez No: 370013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR SELÇUK GÖKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: 2005-2014 yılları arasında Kronik tip B disseksiyonu tanısı ile torasik endovasküler stent greft uyguladığımız hastaların , erken ve orta dönem sonuçlarını belirlemeyi amaçladık. MATERYAL METOD: Çalışmaya 2005-2014 yılları arasında Kronik tip B disseksiyonu tanısı ile Torasik Endovasküler Aort Tamiri uygulanan 25 hasta dahil edildi. Hasta dosyaları taranarak demografik veriler, risk faktörleri, preoperatif ölçümler, postoperatif sonuçlar toplandı. Hastaların orta dönem takip verileri (klinik bulgular ve BT bulguları) ise telefon yöntemi veya hasta vizitleri ile edinildi. Hastaların 21 tanesi (%84) erkek, 4 tanesi (%16) kadın olup, yaş ortalamaları 62,08±14,8 yıl idi. Risk faktörleri olarak en sıklıkla hipertansiyon (%76) ve sigara kullanımı (%56) bulunmakta idi.Hastalar postoperatif erken ve orta dönemde gelişen komplikasyonlar açısından retrospektif olarak değerlendirildi. BULGULAR : Hastaların ortalama takip süresi 17,3±16,6 aydı. Hastaların preoperatif dissekan anevrizma çapları 55,5±18 mm, ortalama hemoglobin değeri 12,6±2,3,ortalama hemotokrit değeri 37,7±6,8, ortalama BUN değeri 23±14,4 mg/dl, ortalama kreatin değeri 1,21± 0,78 mg/dl saptandı.Hastaların ortalama yoğun bakımda kalma süresi 20.6±9,7 saatti. Hastanade yatış süresi 12.8±6,5 gündü.Ortalama entübe kalma süresi ise 1,2±0,9 saatti. Erken dönem takiplerde 2 hasta da endoleak gözlendi.( %8) Tip 1 endoleak saptanan hasta tekrar işleme alındı.Tip 2 endoleaki olan hasta medikal olarak takip edildi.Erken dönemde mortalite 2 hastada gözlendi(%8). TEVAR işlemine ek olarak 1 hastaya karotikosubklavian bypass, 1 hastaya da sağ subklaviandan sol karotis artere PTFE greft ile bypass yapıldı. Takip edilen hasta grubunda nörolojik komplikasyona rastlanmadı. SONUÇ: TEVAR uygulamaları ile en önemli hedef, Kronik tip B disseksiyonlar başta olmak üzere akut aortik patolojilerin düşük morbidite ve mortalite oranları ile tedavi edilmesidir.Yeni bir yöntem olması, hasta serilerinin az olması ve uzun dönem sonuçlarının henüz elde edilmemiş olmasına rağmen erken ve orta dönem sonuçlar yüz güldürmektedir.Bu nedenle günümüzde aortik patolojilerin, özellikle tip B disseksiyonların tedavisinde birinci sırayı almıştır. Bu bulgular ışığında açık cerrahi tedaviye alternatif oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Our study is aimed to determine the early and midterm results of the diagnosed chronic type B dissection patients treated with endovascular stent procedures between the dates 2005-2014. MATERIAL METHOD: 25 patients with diagnosed chonic type B dissection, between the dates 2005-2014 who are treated with Thoracic Endovascular Aortic Repair are admitted to the study. Patient records are inspected and demographic data, risc factors, preoperative measurements, postoperative results are gathered. Midterm results of the patients (clinical findings and CT results) are collected through telephone calls or patient visits. 21 of the patiens were males (%84), 4 were females (%16) and mean age was 62,08±14,8 years. Hypertension (%76) and smoking (%56) were frequent. Patients were evaluated retrospectively for early and midterm postoperative complications. FINDINGS: Mean follow up of the patients was 17,3+-16,6 months. Mean dissecting aneurysm diameter was 55,5±18 mm, mean hemoglobin value 12,6±2,3, mean hematocrit 37,7±6,8, mean BUN 23±14,4 mg/dl, and mean creatine was measured to be 1,21± 0,78 mg/dl. Patients mean time of ICU stay was 20.6±9,7 hours. Mean hospital stay was 12.8±6,5 days. Mean intubated follow up period was 20.6±9,7 hours. Two patients were diagnosed with endoleaks during the early follow up (%8). One patient with type 1 endoleak was treated endovascularly and the other having a type 2 endoleak, managed without intervention. Early mortality was %8 with two patients. In addition to TEVAR procedure, carotid subclavian bypass and right subclavian left carotid bypasses with PTFE grafts are performed to two patients. None of the aortic pathologies is the most prominent aim of TEVAR procedures. Early and midterm results of this relatively new treatment technique showed to be promising, eventhough small patient group studies and yet to be obtained long term results. Currently TEVAR has taken the treatment patients showed neurological symptoms and signs during the follow up period. RESULTS: Low mortality and morbidity treatment of chronic type B dissections and acute of choce status for managing aortic pathologies, especially type B dissections. In this respect, it's a viable alternative to conventional surgery.