Polikistik over sendromlu adolesanlarda akran zorbalığı, agresyon ve psikiyatrik semptomların değerlendirilmesi
Evaluation of peer challenge, agresion and psychiatric symptoms in adolescents with policistic over syndrome
  1. Tez No: 625923
  2. Yazar: PINAR GARİPÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ÇATLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA ÖZYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada, polikistik over sendromu (PKOS) tanısı alan adolesan olgularda akran zorbalığı, agresyon ve psikiyatrik semptomların hiperandrojenizm ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya Rotterdam (2003) kriterlerine göre PKOS tanısı alan adolesan kız olgular ile herhangi bir kronik hastalığı, ilaç kullanım öyküsü ve menstrual düzensizliği olmayan yaş açısından benzer olan sağlık adolesan kız olgular alındı. Tüm olguların antropometrik ölçümleri, fizik muayeneleri yapıldı. PKOS tanısı alan olguların pelvik ultrason bulguları, biyokimyasal ve hormonal verileri kaydedildi. Tüm olgulara, Çocuklarda Anksiyete Belirleme Ölçeği, Çocuk Depresyon Ölçeği, Çocuklarda Akran Zorbalığı Ölçeği ve Buss-Perry Agresyon Ölçekleri uygulandı. Bulgular: Çalışmaya yaş açısından benzer olan 79 PKOS ve 79 sağlıklı adolesan dahil edildi. Olguların başvuru anındaki klinik sorgulamasında %3,8'inin düzenli mensturasyon gördüğü, %92,4'ünün (n=73) oligomenoreik, %3,8'inin (n=3) sekonder amenoreik oldukları saptandı. PKOS grubunda ortanca ağırlık SDS, VKİ, VKİ-SDS değerleri kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptandı. PKOS grubunda 31 (%39,2) olgu obez idi. PKOS tanılı olguların %67'sinde klinik hiperandrojenizm ve %74,3'nde biyokimyasal hiperandrojenizm saptandı. PKOS tanılı olguların %11,4'nde total kolesterol yüksekliği, %6,3'nde LDL-K yüksekliği, %13,9 trigliserid yüksekliği, %11,4'nde HDL-K düşüklüğü, %17,7'sinde insülin direnci ve %5,1 olguda bozulmuş açlık glukozu saptandı. PKOS grubunda depresyon sıklığı kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptandı (%64,1 & %35,9). PKOS tanılı olgularda çocuk anksiyete ve ebeveyn anksiyete görülme oranları anlamlı yüksek saptandı (sırasıyla, çocuk anksiyete oranı %61,5 & %38,5, p=0,020; ebeveyn anksiyete oranı %63,5 & %36,5, p=0,007). PKOS grubunun saldırganlık skoru kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptandı (sırasıyla, ortanca saldırganlık skoru 89 & 79, p=0,047). PKOS ve kontrol grupları saldırganlığın şiddeti açısından karşılaştırıldığında anlamlı bir fark saptanmadı. Total testosteron düzeyi ile anksiyete ve depresyon skorları arasında anlamlı ters ilişki saptanırken, saldırganlık skoru ile ilişki saptanmadı. PKOS tanılı olgular obezite varlığına göre anksiyete, depresyon ve saldırganlık skorları ve oranları açısından karşılaştırıldığında anlamlı fark saptanmadı Sonuç: Bu çalışmada ilk kez, PKOS tanılı adolesan olgularda akran zorbalığı ve saldırganlık durumunun hiperandrojenizm varlığı ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmamızda, PKOS tanısı olan adolesan olguların daha kaygılı daha depresif oldukları daha fazla saldırganlık gösterdikleri bulunmuştur. PKOS tanısı olan adolesan olguların akran zorbalığına daha fazla uğradıkları ve daha fazla zorbalık yaptıkları gözlenmiştir. Kronik bir endokrinolojik hastalık olan PKOS tanısı olan gençleri değerlendirirken sadece klinik, laboratuvar ve radyoloji bulguları ile değil aynı zamanda psikolojik açıdan da değerlendirmeliyiz ve gerekirse psikiyatrik destek almaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to evaluate the association of peer bullying, aggression and other psychiatric symptoms with hyperandrogenism in the adolescents with polycystic ovarian syndrome (PCOS). Material-Methods: This study included adolescent girls with PCOS who were diagnosed based on Rotterdam Criteria (2003) and healthy peers who had no chronical disease, history of medication or menstrual abnormalities. Anthropometric data of all subjects were measured and physical examinations were performed. Biochemical, endocrinological and radiological datas of PCOS subjects were obtained from hospital records. A total of 158 adolescent with or without PCOS were answered the following questionnaires; 'Anxiety Sensitivity Index for Children', 'Childhood Depression Inventory', 'Buss-Perry Aggression Questionnaire' and 'Bullying Scale' (Turkish adapted forms). Results: Seventy-nine PCOS and 79 healthy adolescent girls with similar age were included. At first visit, 3.8% (n=3) of PCOS group did not have menstrual abnormalities, 92.4% of them (n=73) had oligomenorrhoea and 3.8% (n=3) of them had seconder amenorrhea. Median weight SDS, BMI, BMI-SDS measures in PCOS adolescent were significantly higher than the healthy control group. 39.2% (n=31) of PCOS adolescents were obese. Clinical hyperandrogenism was detected in 67% of PCOS group and biochemical hyperandrogenism was present in 74.3% of this group. 11.4% of PCOS group had high total cholesterol (C) levels, 6.3% had elevated LDL-C, 13.9% had elevated triglyceride and 11.4% had low HDL-C levels. In the PCOS group 6.3% had insulin resistance and 5.1% had impaired fasting glucose levels. Anxiety prevalence (either child or parents) was statistically higher in the PCOS group (child anxiety, 61.5% & 38.5%, p= 0.020 and parent anxiety, 63.5% & 36.5% , p= 0,007). Aggression scores were statistically higher in adolescents with PCOS (mean aggression scores were 89 & 79, p= 0,047). The rate of aggression violence in cases between PCOS and non-PCOS haven't statistically differences. Total testosterone level was significantly and inversely related to anxiety and depression scores. There was no statistically significant association between total testosterone and aggression scores. When the patients with PCOS were compared according to the presence of obesity, no statistical difference was found in terms of anxiety, depression and aggression scores or rates. Conclusion: This study is the first to evaluate the relationship between peer bullying and aggression with hyperandrogenism in adolescents with PCOS. We found that adolescents with PCOS are more likely to be anxious, more depressed and show more aggression. At the same time, it was observed that PCOS adolescents suffer peer bullying and they also bully more than their healthy adolescents. As a conclusion when we visit PCOS patient, as a chronical disease we should examine that patient not only with clinical, laboratory or radiological findings, but also psychiatric symptoms If it is necessary, we should help her to get a psychiatric support.