Bilişsel gelişimde gecikmesi olan çocukların annelerinde bağlanma biçimi ve zihin kuramı becerileri
The attachment style and theory of mind skills of mothers of children with developmental delay
  1. Tez No: 625924
  2. Yazar: GÜLÇİN ÜNVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİKA GÜLEN ŞİŞMANLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş ve Amaç: Erken çocukluk dönemi bireyin yaşama uyum sağlamasında gereken becerilerin kazanıldığı çok önemli bir dönemdir ve ebeveynler çocukların bilişsel gelişim üzerinde önemli role sahiptir. Bu araştırmada bilişsel gelişim geriliği olan 3-6 yaş arası çocukların annelerinin bağlanma biçimi ve zihin teorisi becerilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereç: Çalışma örneklemi Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvurarak Denver II Gelişim Tarama Testi uygulanan ve bilişsel gelişim geriliği saptanan 3-6 yaş grubundaki 32 çocuk ve annelerinden, kontrol grubu ise gelişimi normal olan 3-6 yaş grubundaki 34 çocuk ve annelerinden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcı annelere sosyodemografik veri formu,“Anne Baba Bağlanma Ölçeği”,“Dokuz Eylül Zihin Teorisi Ölçeği”ve“Gözlerden Zihin Okuma Testi”kullanılmıştır. Bulgular: Bilişsel gelişim geriliği bulunan ve bulunmayan grupta annelerin bağlanma biçimi ve zihin teorisi becerileri açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Her iki grubun bağlanma ve zihin teorisi becerileri alt boyutları arasındaki ilişkileri incelendiğinde çalışma grubunda annelerin baba ilgi kontrol ile gözlerden zihin okuma, baba aşırı koruma ile ironi kavrama; kontrol grubunda anne aşırı koruma ile metafor kavrama ve ironi kavrama, baba aşırı koruma ile ironi kavrama arasında korelasyon saptanmıştır. Eğitim düzeyi yüksek annelerin zihin teorisi becerilerinin daha iyi olduğu bulunmuştur. Sonuç: Bilişsel gelişimde geriliği bulunan çocuklar ile bilişsel gelişimi normal olan çocukların annelerinin zihin kuramı becerileri ve bağlanma stili arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Gelecekte, anne babaların kendi ebeveynleri ile olan bağlanmaları ve zihin kuramı becerileri ilişkisini yordayan, her iki ebeveynin dâhil edildiği kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Early childhood is a very important period in which the skills necessary for the individual to adapt to life are gained. Parents play an important role on children's cognitive development. The aim of this study is to investigate the attachment style and theory of mind skills of mothers of children aged 3-6 years with cognitive developmental delay. Method: The study sample consisted of 32 children with 3-6 years of age and their mothers who were diagnosed with cognitive developmental delay using Denver Developmental Screening Test II after admission to Kocaeli University Medical Faculty Child and Adolescent Psychiatry Department, and a control group of 34 children with 3-6 years of age with normal development and their mothers. In the study, a sociodemographic data form,“Parental Bonding Instrument”,“DEToMS (Dokuz-Eylül Theory of Mind Scale)”and“Reading the Mind in the Eyes Test”were filled by the participant mothers. Results: There was no significant difference between groups in terms of the attachment style and theory of mind skills of the mothers. When the relationship between the attachment and theory of mind skills sub-dimensions of both groups were examined, a correlation was detected between the paternal care/control and“Reading the Mind in the Eyes”test; paternal overprotection and irony comprehension in the study group; maternal overprotection and metaphor understanding and irony comprehension; paternal overprotection and irony comprehension in the control group. It was detected that the mothers with high educational level had better theory of mind skills. Conclusion: There was no significant difference between the children with cognitive developmental delay and children with normal cognitive development in respect to the theory of mind skills and attachment styles of their mothers. In the future, in order to predict the existing attachment style and theory of mind skills between the parents and their respective parents, both parents should be included in the study.