İşverenin iş kazasından doğan cezai sorumluluğu
The employer's criminal liability i̇n occupational accident
  1. Tez No: 625960
  2. Yazar: ONUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN KURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte iş sektörlerindeki çeşitlilik ve büyüme ülkemizde ve dünyada her geçen gün artış göstermektedir. Bununla doğru orantılı olarak iş kazalarında da artışlar kaçınılmaz olmaktadır. İş kazaları ülkemizde olduğu gibi dünyanın her yerinde toplumu bir bütün olarak etkileyen çok önemli bir problemdir. Bu problemin azaltılması için işverenin, işçiyi gözetme borcu kapsamında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini alma yükümlülüğü bulunmaktadır. İşyerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle işçilerin hayatlarını kaybetmeleri veya yaralanmaları öldürme ve yaralama suçlarına konu olmaktadır. İş kazasından doğan cezai sorumluluk işveren ve işveren vekillerini ilgilendirmektedir. Nihayet bu çalışmada özellikle işveren ve işveren vekili kavramları açıklanmış, daha sonra iş kazası kavramının bireysel iş hukuku ve sosyal güvenlik hukuku anlamında tanımlaması yapılmış, işyerinde veya dışarıda gerçekleştiğine bakılmaksızın hangi olayların iş kazası niteliğinde olduğu belirtilmiş, iş kazasının kimin dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareketi sonucunda meydana geldiği tespit edilmiş, buna göre sorumlular hakkında hangi suçtan soruşturma ve kovuşturma yürütülebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with technological developments, the diversity and growth in business sectors are growing day by day in our country and in the world. Correspondingly, increases of occupational accidents are inevitable. Occupational accidents are very impotant problem affecting whole society like our country. In order to reduce this problem, the employer has an obligation to take occupational health and safety measures within the scope of the obligation to protect employee. Due to the lack of occupational health and safety measures in the workplace, deaths or injuries of employees are subject to crimes of murder and injury. Criminal liability arising from a work accident concerns the employer and the representative of employer. Finally, in this study, especially the concepts of employer and employer deputy were explained, then the concept of work accident was defined in terms of individual labor law and social security law, they were determined which accidents are occupational accidents regardless of whether they are happening at work or outside and who caused the occupational accident as a result of violation of the obligation to take attention and care, accordingly it has been revealed which crime and prosecution can be conducted against those individual responsible.