İşverenin iş kazasından doğan sorumluluğu
The employer's liability from occupational accident
  1. Tez No: 627094
  2. Yazar: SERDAR SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kazalar, Law, Accidents
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada, Türk Hukuku bakımından işverenin iş kazasından doğan sorumluluğu incelenmiştir. İş sağlığı ve güvenliği, 6098 sayılı“Türk Borçlar Kanunu”, 6331 sayılı“İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”ve 5510 sayılı“Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu”gibi kanunlarda düzenlenmiş olmakla hem özel hukuk hem de kamu hukukunu ilgilendirmekte, karma bir yapı göstermektedir. Bu nedenle çalışmada, sorumluluk kavramı geniş anlamıyla yorumlanarak; hukuki, idari ve cezai sorumluluk olmak üzere tüm açılardan inceleme ve değerlendirme yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, bireysel iş hukuku ile sosyal güvenlik hukuku açısından iş kazasının unsurlarının farklı olduğu; işverenin hukuki sorumluluğunun hem yapılan işle meydana gelen kaza arasında, hem de kaza ile zarar arasında uygun illiyet bağının ispatlanması koşuluna bağlı olduğu ortaya konulmaktadır. İşverenin sorumluluğunda kural olarak kusursuz sorumluluğa yaklaşan“objektif kusur”arandığı; ancak tehlike sorumluluğu, adam çalıştıranın sorumluluğu gibi yasada açıkça düzenlenen bazı hallerde ise kusursuz sorumluluk esaslarının uygulanacağı anlaşılmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği önlemlerini gereği gibi yerine getirmeyen işverenin, kazalı işçiye ve ölen işçinin desteğinden yoksun kalanlarına karşı sorumluluğu olduğu gibi; Sosyal Güvenlik Kurumu'na karşı rücu sorumluluğu ve aynı zamanda idari ve cezai sorumluluğu da söz konusu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the employer's responsibility arising from the work accident in terms of Turkish Law has been examined. Occupational health and safety are regulated in the laws such as ''Law of Obligations'' no.6098,“Occupational Health and Safety Law”no.6331, '' Social Insurance and General Health Insurance Law " no.5510. It indicates a mixed structure since it concerns both private and public law.Therefore, in this study, through interpreting the concept of liability; examination and evaluation are made in all aspects including juridical, administrative and criminal liability. As conclusion of the reasearches, It is presented that elements of occupational accident in terms of Individual Labour Law and Social Security Law are distinct; the legal liability of the employer's depending upon the condition of both between the work and proving the condition of the appropriate casual connection between the accident and the damage is revealed. It is understood that the 'objective defect' which approaches impeccable liability is sought, as a rule in the charge of employer; In some cases clearly defined in the law, such as liability responsibility, responsibility of the employer, it is understood that the principles of impeccable liability will be applied. Employer who does not fulfill occupational health and safety measures properly is responsible to the worker and those who are deprived of the deceased worker as well as he has recourse responsibility to the Social Security Institution and administrative and criminal responsibility are discussed.