Türk ulusal kimliğinin oluşumunda Ermeni söylemi
The Armenian discourse during the formation of Turkish national identity
- Tez No: 62597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÜŞÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada saptanan örneklem çerçevesinde Türk ulusal kimliğinin oluşumu ve yeniden üretimi bağlamında Ermeni söyleminin öğeleri, Michel Foucault'nun Bilginin Arkeolojisi adlı eserinde geliştirmiş olduğu 'söylemsel oluşum' ve 'sözce' kavramlarına başvurularak belirlenmektedir. Ermeni öznesi, söylemsel olarak kurulan Türk ulusal kimliğinin karşısında tanımlanmaktadır. Diğer bir ifadeyle Ermeni özne Türk ulusal kimliği karşısında“öteki”konumundadır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kimlik kavramının kollektif kimlik, etnik kimlik, ulusal kimlik boyutu üzerinde durulmaktadır. Türk ulusal kimliği ve söylem kavramı da birinci bölümde tartışılıyor. îkinci bölüm görgül uygulamaya ayrılmıştır. Bu bölümde çözümlemeler neticesinde, Ermeni öznesinin Türk ulusal kimliği karşısında düşmanlaştınldığı ;“bölücü”ve“terörist”sözceleriyle ilişkilendirildiği sonucuna vardık. Bu öznenin bahsedilen sözcelerle ilişkilendirilmesi de söylemsel oluşumca belirlenmektedir. 99
Özet (Çeviri)
VII. ABSTRACT The present work is an attept to examine Armenian Discourse's components in the context of formation and reproduction of Turkish national identity, through the concepts of“discursive formation”and“statement”developed by Michel Foucault in his Archaeology of Knowledge. Armenian subject is defined in a way that it is assigned to the situation of Turkish national identity which is discursively produced. This work includes two chapters. In the first chapter, I focused on 'collective identity', 'national identity', 'ethnic identity' as dimensions of the 'identity' concept. Also, 'Turkish national identity' and 'discourse' conceptions are discussed in this chapter. The second chapter contains empirical study. The results attained in the framework of the analyses are as follows: a) Armenian subject is made enemy in the face of Turkish national identity, b) it is strictly attached to the statements of 'seperationist ' and 'terrorist'. This statements are ruled by discursive formation. 100 TA TtoSEKÖİBHİ! K