Modernden postmoderne iktidar kavramındaki değişim
The transformation of the power concept: From modernity to postmodernity
- Tez No: 62596
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL ÜŞÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Siyaset biliminin temel kavramı olan iktidar, Eski Yunan'dan Postmodern çağa kadar pek çok filozof tarafından çözümlenmiştir. Kavram değer yargısı yüklü olduğundan her siyasal düşünür iktidarı farklı şekilde algılamış, her çağ özgün bir iktidar anlayışını yansıtmıştır. Bu çalışma modern ve postmodern çağlardaki farklı iktidar kuramları ve söylemleri içinde, iktidarın ortak yönlerinin özlü bir betimlemesini vermeyi amaçlamaktadır. İktidar ile ilgili kuramları anlamak ciddi bir felsefi araştırma yapmayı gerektirmektedir. Modern ve postmodern çağlarda iktidar ile ilgilenen pek çok düşünür olduğundan, sözkonusu çağların incelenmesi konu ile ilgili yeterli veriyi elde etmemizi sağlayabilmektedir. Modernite, iktidarı egemenlik, meşruluk, hegemonya, otorite ve güç gibi kavramlarla ele alırken, postmoderaite, kavramı pozitif, çoğulcu, yaygın ve toplumsallaştınlmış yönleriyle irdelemektedir. Postmodern ve feminist düşünürler iktidarı devlet, parlamento ve kuramlar gibi modern mekanlarından ayırarak, onu kültürün, söylemin ve günlük hayatın içine yerleştirmektedirler. Modern düşünce, iktidarı sosyo-ekonomik, elit mücadelesi ve çoğulcu boyutlarıyla incelerken, postmodern anlayış kavramı psikanaliz, dilbilim, yorumbilgisi ve kültürel çalışmalar aracılığıyla çok boyutlu bir tarzda ele almaktadır. îktidar/bilgimn. filozofu Michel Foucault, özünde olumlu ve üretici olan bir iktidar anlayışını yerleştirmek için, modern iktidar düşüncesinin altını oymaktadır. Foucaultcu iktidar özneleri bastırmak, püskürtmek ve sınırlamak yerine onları gözetlemekte, disiplin altına almakta ve normalleştirmektedir. Bu yüzden Foucault'nun, modern ve postmodern iktidar kuramlarının kopuş noktasında bulunduğu kabul edilmektedir. Feminist iktidar eleştirisi hem modern hem de postmodern iktidar söylemleri ile karşıtlık içinde bulunmaktadır. Feministler modern veya postmodern iktidarın özelliklerini dişil bir anlayış ile benimsedikleri için, bu çalışmada, feminist iktidar yorumlan, modernitenin büyük anlatıları ile postmodern düşüncenin parçalılıklannm karşılaştığı alanlar olarak ele alınmaktadır. İktidar hakkındaki bu çalışma, iktidar anlayışları, kuramları ve söylemleri değişse de, bir kavram olarak iktidarın iktîdarhhğınm. her zaman devam edeceği inancım güçlendirmektedir. 200 IIÖIMIAS1 Jpu
Özet (Çeviri)
SUMMARY Power as the main concept of political science has been analysed by a great number of philosophers from Ancient Greek to postmodern era. As the concept itself has an essentially contested feature, each political philosopher has regarded it in a different sense and each era reflected an original power approach. This study aims to give a brief understanding of the commons of the power among the contestable theories and discourses of modern and postmodern era. Understanding the theories of power needs a serious philosophical investigation. Since modern and postmodern ages contain a great number of philosophers interested in the concept of the power, the mentioned eras can provide us sufficient material about the concept. Modernity considers power in terms of sovereignty, legitimacy, hegemony, authority and force while postmodernity regards the concept as positive, plural, dispersed and socialized. Postmodern and feminist philosophers dislocate the power from its modern spaces such as state, parliament and institutions and put it in culture, discourse and daily life. Modern thought examined the power with its social and economic, struggle of elite and plural dimensions but postmodernity invests the power by psychoanalyses, linguistics, hermenuetics and cultural studies in a multi-dimensional way. Michel Foucault, the philosopher of power/knowledge, incises the modern power thought in order to replace a new power approach which is productive and positive. Foucauldian power observes, disciplinises and normalizes the subjects instead of repressing, repulsing and binding them. Because of that Foucault is considered to stay at the break point of modern and postmodern power theories. The feminist critique of power is in opposition with both modern and postmodern discourses of power. Since feminists accept the features of modern or postmodern power approach in a female sense, feminist interpretations of power are regarded as an encounter between great narratives of modernity and particularities of postmodernity in this study. This study about power confirms that although the approaches, discourses or theories of power change, the powerfullness of the power as a concept durates forever. 199