1933'den bu yana üniversite düzenleri
University regimes in Turkey since 1933
- Tez No: 62598
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNA AKŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Üniversite, bilgiyi bir kuşaktan diğerine aktaran, kişiliği oluşturan ve geliştiren, kişileri bir takım mesleklere hazırlayan, topluma sorunlarını çözmede yardımcı olan, öğretimin yanında bilimsel araştırma işlevi de bulunan ortaöğretim sonrası yükseköğretim kurumudur. Cumhuriyetin ilanından bu yana Türkiye'de üniversite, siyasal, ekonomik ve kültürel gelişmelerin odak noktasında bulunagelmiştir. Her önemli siyasal değişiklikte üniversite konusunun ele alınması bunun kanıtıdır. Başlangıcından bugüne Türkiye'de üniversite konusunda yaşanan gelişmeler ve 1933 'ten itibaren değişik aralıklarla çıkarılan dört üniversite yasasının bazı ölçütler bağlanımda karşılaştırılması bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın kimi sonuçlan şöyle özetlenebilir: 1. Türkiye'de üniversite medreselerin gelişmesiyle ya da uzun bir süreçte uğrunda büyük mücadeleler verilerek oluşturulan bir kurum değildir. Osmanlı'nın son zaman diliminde ve Cumhuriyetin başlarında Batı'dan aldığımız pek çok kurum gibi üniversite de Batı'dan olduğu gibi alınmıştır. 2. Her önemli siyasal değişiklikte üniversite yasaları da değişikliğe uğramış; yeni yasa toplumun beklentilerinden çok o sırada yönetimde bulunan kişilerin isteklerini yansıtmıştır. Her yasa değişikliği üniversiteden kimi öğretim üyelerinin atılmasını beraberinde getirmiştir. 3. 1933 ve 1981 yasaları kişilerin, 1946 ve 1973 yasaları ise kurulların ön plana çıktığı yasalar olmuştur. Özerk yasalar daha uzun ömürlü olmuş ve üniversite çevresince daha çok sahiplenilmiştir. 4. Yükseköğretimle ilgili yasalar giderek daha ayrıntılı hale gelmiş, daha ideolojik içerikli olmuş ve evrensel görüşlerden milliyetçi görüşlere doğru bir yönelim yaşanmıştır. 119
Özet (Çeviri)
ABSTRACT University is a high education institution which has several functions. Among these functions, the most important ones are transformation of knowledge among generations, constituting and developing personality, preparing for occupation, contributing to society to solve problems and performing scientific research besides giving education. Since the foundation of Republic, university has had a primary role in the political, economic and cultural developments in Turkey. By the way, in Turkey in all important political changes, university has been put under discussion. The main aim of this study is to examine the developments on university since the begining and to compare and contrast the four main university laws adopted since 1933 in Turkey. Some conclusions of the study may be summed up as follows: 1. University has not had a long historical and original background in Turkey. As many other institutions, university was also inspired and imitated from western countries during Ottoman reformation period and the early years of Republic. 2. Every important changes in political life also being about some changes in university codes and such changes are usually not in accordance with the social expectations but with desires of the people who are in power. All the changes in law result in the exclusions of some scholars from the university. 3. While the 1933 and 1981 codifications are mainly related to particular persons's authority and ranks; in 1946 and 1973 modifications, the institution has the primary concern. Among them especially these related to the autonomy of university are supported by the university circle. 4. The codes on high education become more detailed, more ideologized and there is always a trend from universiality to nationality. "on T.C. YOKSEKÖfiREM iiiş 120 DOKOMAKTASTON I3İİ