Futbolcuların sürekli öfke ve öfke ifade tarzları ile saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of Football Players' Continuous Anger and Anger Expression Styles and Their Aggression Levels
  1. Tez No: 626026
  2. Yazar: FATİH KIRKBİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç; Futbolcuların Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları İle Saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma nicel yöntem anlayışında ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 2018-2019 futbol sezonunda Karadeniz Bölgesinde TFF Süper lig, Spor Toto 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Lig futbol takımlarındaki futbolcular, örneklemi ise, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen TFF Süper lig, Spor Toto 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Lig'inde futbol oynayan toplam 597 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Spielberger ve arkadaşları (1983) tarafından geliştirilen Özer (1994) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 'Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği' ve Buss ve Perry (1992) tarafından geliştirilen Demirtaş Madran (2012) tarafından Türk kültürüne uyarlanan 'Saldırganlık Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin çözüm ve yorumlanmasında betimsel istatistikler (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma), t-testi, tek faktörlü varyans analizi (One-Way ANOVA) kullanılmış ve Pearson korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Bulgular: Yapılan analizler neticesinde, farklı liglerde oynayan futbolcuların öfke kontrolleri ile saldırganlık düzeyleri arasında orta seviyede pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca farklı liglerde oynayan futbolculardan elde edilen ortalama puanlara bakıldığında futbolcuların öfke ve saldırganlık düzeylerinin orta seviyede olduğu görülmüştür. Sonuçlar: Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları Ölçeği incelendiğinde gelir durumu, sporculuk düzeyi, spor yaşı, sakatlık geçirme durumu, sarı ve kırmızı kart görme durumuna göre anlamlı farklılıklar görülürken yaş, medeni durum, eğitim durumu ve oynanılan mevki durumuna göre anlamlı bir farklılık görülmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the relationship between football players' anger and anger expression styles and their aggression levels. Methods: This quantitative study was carried out by using relational scanning model. The setting of the study consists of footballers of TFF Super League, Sport Toto 1st League, 2nd League, 3rd League and Regional Amateur League football teams in 2018-2019 football season. The samples consist of 597 people playing football in TFF Super League, Sport Toto 1st League, 2nd League, 3rd League and Regional Amateur League selected by convenience sampling methodology. In the study,“Personal Information Form”prepared by the researcher,“Trait Anger and Anger Expression Style Scale”, developed by Spielberger ve ark. (1983) and adapted to Turkish by Özer (1994) and“the Aggression Scale”developed by Buss and Perry (1992) and adapted to Turkish culture by Demirtaş Madran (2012) were used as data collection tools. The obtained data were transferred to computer, and in the data analysis and interpretation, descriptive statistics (frequency, arithmetic mean, standard deviation), t-test, one-factor analysis of variance (One-Way ANOVA) were used and Pearson correlation coefficient was calculated. Results: A significant positive correlation was found between anger control and aggression levels of football players playing in different leagues. Furthermore, when the average scores obtained from the players playing in different leagues were examined, it was seen that the level of anger and aggression of the players was moderate. Conclusion: When the Anger and Anger Expression Scale was examined, it was found that while there were significant differences according to income status, level of sportsmanship, sports age, disability status, yellow and red card sight status, there was no significant difference according to age, marital status, educational status and position played.