Balıkçılık ve avlama eğitimi programının hazırlanması, yürütülmesi ve sertifikasyonu üzerine bir çalışma
Study on preapering fishery and fishing education programme, execution and certification
- Tez No: 626073
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Türkiye'de balıkçılık faaliyetlerinde bulunabilmek için bazı izinlere ve belgelere sahip olmak gerekmektedir. Bunlar, balıkçılık faaliyetleri yapabilmek için T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresi, tekne kullanabilmek için ise T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen Gemiadamı cüzdanıdır. Bu belgelerden gemiadamı cüzdanı alabilmek için otoritenin belirlemiş olduğu eğitimleri alıp sınava girerek başarılı olmak gerekmektedir. Ancak ruhsat tezkeresi için herhangi bir eğitim söz konusu değildir. Bu durum da balıkçıların kendi faaliyet alanları ile ilgili eğitim almamasına ve daha kötüsü kulaktan dolma bilgilere riayet etmelerine neden olmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de balıkçılık faaliyetlerinde bulunan sektör çalışanlarına, tekne kullanabilmek için verilen gemiadamı cüzdanında olduğu gibi ruhsat tezkeresi alımında da bir eğitim programı düzenlenerek sertifikalandırma işlemi planlanmıştır. Böylece ülke ekonomisine ve balık stok devamlılığına engel olan bilinçsiz avlanma sorununa çözüm önerisi getirilmiştir. Çalışma içerisinde yer alan müfredat, eğitim süresi, eğitici şartları ve programın yürütülmesi kısmında resmi kurumların eğitim faaliyetleri ve bu faaliyetleri düzenleyen mevzuatları irdelenmiştir. Ülke şartları da göz önüne alınarak en uygun model belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is necessary to have some permission and documents for fishing activities. These are License for Fishing which is given by Ministry of Agriculture and Forestry for making fishing activities and Seaman's Book which is given by Ministry of Transport and Infrastructure for vessel handling. In order to receive seaman's book, it is necessary to take some trainings that are determine from authority and succeed the exam. However there is no training for receiving license certificate. This causes fishermen to not receive training in their areas of activity and to comply with secondhand information. In this study, the sector working in fisheries activities located in Turkey, in order to use the boat Seaman's Book, a training program has been planned for the purchase of a License for Fishing and certification is planned. Thus, a solution was proposed to the problem of unconscious hunting which hampered the national economy and fish stock continuity. The curricula, duration of training, training conditions and training activities of the official institutions and the legislation that regulates these activities have been examined. The most suitable model was determined by considering the country conditions.