Birleşik gaz yakıcı cihazlardaki ideal plaka tip ısı değiştiricinin deneysel olarak belirlenmesi
Experimental investigation of the plate heat exchanger for volumetric flow and fluid change of combi boilers or smilar gas fuel combustion systems
- Tez No: 626078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM VARİYENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada ticari olarak piyasada bulunan 6,12 ve 16 chevron tipi plakalı ısı değiştiriciler için deneysel set kurulmuştur. Belirtilen deney setinde istenilen parametrelerin ölçümü için gerekli ölçüm aletleri deney setine eklenmiştir. Yapılan deneylerde akışkan olarak saf su kullanılmıştır. Deney setinde ideal plakalı tip ısı değiştiricisinin deneysel olarak belirlenmesi konusunda çalışılmış ve sonuçlar toplam ısı transferi (U), genel ısı transferi (Q) ve plakalı ısı değiştiricinin ısıtılan aşkından kısmından çıkan sıcak suyun konveksiyon katsayısı (hsıcak) ile irdelenmiştir. Çalışmada ilk olarak plakalı ısı değiştiriciler teknik özelliklerinde belirtilen şartlarda maruz bırakılıp doğrulama çalışması yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise plakalı ısı değiştiriciler 3,4,5,6,7 L/dak debilerde (U), (Q) ve (hsıcak) parametreleri elde etmek için test edilmişlerdir. Deneyler dörder kere tekrar edilmiştir. Deneylerin sonucunda ısı değiştiriciler genel ısı transferi incelendiğinde 3 L/dak dışında diğer bütün değerlerde en düşük değer 16 plakalı ısı değiştirici tarafından sağlanmıştır. Isı değiştiriciler toplam ısı transferi bakımından incelendiğinde 4 L/dak dışında diğer bütün değerlerde en yüksek değer 16 plakalı ısı değiştirici tarafından sağlanmıştır. Isı değiştiriciler plakalı ısı değiştiricinin ısıtılan kısmından çıkan sıcak suyun konveksiyon katsayısı bakımından incelendiğinde bütün değerlerde en yüksek değer 16 plakalı ısı değiştirici tarafından sağlanmıştır. Kullanılan plakalı ısı değiştiricilerde istenilen parametrelerde en düşük sonuçlar 12 plakalı ısı değiştiricide gözlenmiştir. Çalışma sonucunda 16 plakalı ısı değiştiricisinin değişken debilerde en ideal sonuçları verdiği gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, experimental set for 6,12 and 16 chevron type plate heat exchangers (PHX) commercially available was established. In the specified test set, necessary instruments for measuring the desired parameters were added to the experimental setup. In the experiments, pure water was used as a working fluid. Experimental determination of ideal PHX was studied in the experiment set and the results were examined with total heat transfer (U), general heat transfer (Q) and convection coefficient (h) of hot water exiting the heated part of the PHXs. First PHXs technical verification study were done under the conditions specified in the technical specifications. In the second stage, PHXs were tested to obtain parameters (U), (Q) and (hhot) at flow rates of 3, 4, 5, 6, 7 L /min. Experiments were repeated four times. As a result of the experiments, when the general heat transfer of PHXs was examined, the lowest value was obtained by 16 plate heat exchanger at all values except 3 L / min. The PHXs were examined in terms of total heat transfer, the highest value was obtained by 16 plate HX in all other values except 4 L / min. The PHXs examined in terms of the convection coefficient of hot water exiting from the heated part of the plate heat exchanger, the highest value in all values is provided by the 16 plate HX. As a result of the study, it was observed that the 16 plate HX gives the most ideal results at variable flow rates.