Hangisi daha etkili? Parkinson hastalarında vücut ağırlığı destekli treadmill ile bisiklet ergometresi programının fonksiyonel kapasiteye etkisi
Which is more effective? the effect of bicycle ergometer program on the functional capacity with treadmill in the parkinson patients
- Tez No: 626087
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA DEMİRBAĞ KABAYEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Parkinson hastalığı; progresif, nörodejeneratif bir hastalıktır. Motor semptomların yanında otonomik etkilenmeyle kardiyopulmoner disfonksiyona yol açması; hastalığın rehabilitasyonunda aerobik egzersizin olmasını gerektirmektedir. Çalışmamızın amacı; Parkinson hastalarında vücut ağırlığı destekli treadmill veya bisiklet ergometresiyle uygulanan aerobik egzersizin etkilerini değerlendirmektir. Araştırmamız prospektif, tek kör olarak planlandı. 40-80 yaşında, Hoehn-Yahr evre 1-3 olan 38 Parkinson hastası bilgisayar programıyla randomize edildi. Tedavi öncesinde ve 6 haftalık tedavi sonundaki değerlendirmeler; 6 dakika yürüme testi (özel yazılımlı cihazla), fonksiyonel denge testleri (Zamanlı kalk yürü, Tinetti, tek ayak üzerinde durma süresi), Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirmesi, Parkinson Hastalığı ve Beck Depresyon Ölçeği'dir. İki gruba da konvansiyonel rehabilitasyon ve farklı yöntemlerle 40 dakika, 3 gün/hafta aerobik egzersiz uygulandı. Bisiklet ergometresi (n=16) ve vücut ağırlığı destekli treadmill (n=15) grupları oluşturuldu. Aerobik egzersiz programı; Amerikan Spor Hekimliği Koleji'nin Parkinson hastaları için olan tedavi önerileriyle düzenlendi (Bisiklet testi, Karvonen formülüyle, %40-60 rezerv). Tedavi sonrası ve öncesi değerlendirmeler; grup içi, gruplar arasında karşılaştırıldı. Grupların dağılımında hastaların demografik özellikleri benzerdir. Birincil sonuç; 6 dakika yürüme testi sonuçlarının (mesafe, hız, iş), denge testlerinin iki grupta da tedavi sonrasında öncesine göre anlamlı farklı olmasıdır. İki grup arasında tedavi sonuçları farksızdır. İkincil sonuç; psikososyal değerlendirmelerin iki grupta da tedavi sonrasında öncesine göre farklı, gruplar arasında sonuç farkı olmamasıdır. Çalışmamızın; bireysel aerobik egzersiz programıyla, tek kör, 6 haftalık takiple yapılması değerlidir. Hasta sayımız dezavantaj gibi görünse de, Parkinson hastalarıyla yapılan araştırmalardaki sayılara benzerdir. Sonuçlarımız, iki yöntemin de Parkinson hastalığında etkin olduğunu, birbirine üstün olmadığını göstermiştir. Önemli olan; hastanın ulaşabildiği, klinisyenin tecrübesinin olduğu aerobik egzersiz programının, Parkinson hastalığının rehabilitasyonunda bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a progressive, neurodegenerative disease. In addition to motor symptoms, it causes cardiopulmonary dysfunction with autonomic effects. The purpose of our study: to evaluate the effects of aerobic exercise applied with bodyweight-supported treadmill or bicycle ergometer in Parkinson's patients. Our research was planned as prospective, single-blind. 38 Parkinson's patients, aged 40-80 years with Hoehn-Yahr stage 1-3, were randomized using a computer program. Evaluations before and after 6 weeks of treatment included a 6-minute walking test (with a software device), functional balance tests (Timed-up go, Tinetti, standing on one leg), United Parkinson's Disease Assessment, Parkinson's Disease and Beck Depression Scales. Both groups received 40 minutes, 3 days per week aerobic exercise with conventional rehabilitation and various methods. Bicycle ergometer (n = 16) and bodyweight-supported treadmill (n = 15) groups were created. The aerobic exercise program was designed based on treatment recommendations for Parkinson's patients of the American College of Sports Medicine (bicycle test, with the Karvonen formula, 40-60% reserve). Post-treatment and pre-treatment evaluations were compared within and between groups. The demographic characteristics of the patients are similar. Primary outcome: 6-minute walking test results and balance tests in both groups improved. Treatment results are not different between the two groups. Secondary outcome: psychosocial evaluations showed improvement and change. Although our sample of patients is small, it is similar to numbers in studies with Parkinson's patients. Our results showed that both methods are effective and not superior to each other. Aerobic exercise programs led by experienced clinicians can benefit patients.