Bandırma Arkeoloji Müzesindeki İslami dönem sikkeler
Islamic period coin in the Bandırma Archeology Museum
- Tez No: 626088
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bir medeniyetin egemenliğini, bağımsızlığını ve ekonomik gücünü gösteren en önemli unsur olan sikkelere günümüzde daha çok müze envanterlerinden ve özel koleksiyonlardan ulaşılabilmektedir. Birçok müzenin envanterinde ve özel koleksiyonlarda yer alan bu değerli metaller daha önce çeşitli defalar konu edinilmiştir. Bununla birlikte, henüz tüm müzelerin veya koleksiyonların envanterlerinin bilimsel olarak hazırlanmış bir kataloğu bulunmamaktadır. Bu kapsamda burada Bandırma Arkeoloji Müzesi envanterine 2002-2014 yılları arasında girmiş olan İslami dönem sikkelerin kataloğu oluşturularak alana katkı sunulmaya çalışmıştır. Bandırma Arkeoloji Müzesi sikke envanterinde toplam 143 adet İslami döneme ait sikke bulunmaktadır. Müzeye kazı, zor alım, hibe, satın alma ve bağış yoluyla gelen bu sikkeler tarihsel bir sıralamayla kataloglanmıştır. Emevi, Anadolu Selçuklu, Artuklu, Memlüklü, İlhanlı, Saruhanoğullları, Safevi ve Osmanlı dönemlerine ait oldukları anlaşılan sikkeler kullanıldığı malzemeye ve değerlerine göre dinar, dirhem, fels, akçe, mangır, kuruş, çeyrek gibi isimler almıştır. Genellikle üzerlerindeki hafif aşınmalar ve kopmalar dışında büyük ölçüde sağlam olan sikkelerin dönem özellikleri itibariyle diğer müze envanterleri ile karşılaştırıldığında az sayıda örnek olmasının dışında önemli bilgiler barındırdıkları anlaşılmaktadır. Bu anlamda burada elde edilen bilgilerin bölgenin tarihi geçmişinin aydınlatılmasında önemli bir yere sahip olacağı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Coins, which are the most important factor that shows the sovereignty, independence and economic power of a civilization, can be accessed from museum inventories and private collections. These precious metals, which are in the inventory of many museums and in private collections, have been the subject of various times before. However, there is not yet a scientifically prepared catalog of inventory of all museums or collections. In this context, the catalog of Islamic period coins, which entered the inventory of Bandırma Archeology Museum between 2002-2014, has been tried to contribute to the field. Bandırma Archeology Museum coin inventory contains a total of 143 Islamic coins. These coins, which come to the museum through excavations, hard purchases, grants, purchases and donations, have been cataloged in a historical order. Coins, which are understood to belong to Umayyad, Anatolian Seljuk, Artuklu, Memluklu, Ilhanli, Saruhanoğullları, Safevi and Ottoman periods, took names such as dinars, dirhams, fels, coins, penny, quarters. It is understood that the coins, which are largely intact, except for the slight abrasions and ruptures on them, contain important information apart from being a few examples compared to other museum inventories in terms of their period characteristics. In this sense, it is understood that the information obtained here will have an important place in illuminating the historical history of the region.