Acil tıp asistanlarında anksiyete düzeyi, umutsuzluk düzeyi ve akut stres bozukluğunun istifa oranlarına etkisi
Effect of anxiety level, hopelessness level and acute stress disorder on resination rates in emergency medicine assistants
- Tez No: 626093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada üniversite hastaneleri ve eğitim araştırma hastanelerinin acil servislerinde çalışan acil tıp asistan asistanlarının akut stres belirtileri, anksiyete ve umutsuzluk düzeylerinin belirlenmesi, bu durumların acil tıp kliniklerinde çalışan asistan hekimlerin istifa etmelerine olan etkilerinin saptanması, psikolojik destek ve tedaviye ihtiyaç olup olmadığının ortaya koyulması ve bu durumun acil tıp asistanlık eğitimine olası katkısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Araştırma evrenini Türkiye'deki üniversite ve eğitim araştırma hastanesi acil servislerinde çalışan acil tıp asistanı hekimler ve acil tıp asistanlığından istifa eden hekimler oluşturdu. Araştırma Temmuz-Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Verilerin toplanması için anketle bilgi toplama tekniği kullanıldı. Veriler demografik ve kişisel bilgilerin olduğu 8 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, Akut Stres Belirtileri Ölçeği, Hastane Anksiyete-Depresyon Ölçeği (HADS) ve Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya 249 aktif çalışan ve 125 istifa etmiş toplam 374 acil tıp asistanı dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, acute stress symptoms, anxiety and hopelessness levels of emergency medical assistants working in emergency departments of university hospitals and educational research hospitals, determination of the effects of these conditions on resignation of resident physicians working in emergency medical clinics, and the need for psychological support and treatment and also the determination of the possible contribution of the situation to emergency medicine assistant training is aimed. Materials and Methods: Research universe was constituted by the emergency medicine residents who still working and who resigned from both university hospitals and research and training hospitals in Turkey. The research was carried out between July-October 2020. The data were collected using a questionnaire including 8 questions with demographic and personal information, Acute Stress Symptoms Scale, Hospital AnxietyDepression Scale (HADS) and Beck Hopelessness Scale (BHS). A total of 374 emergency medical assistants, 249 of whom were still working and 125 have resigned, were included in the study.