İmplant cerrahisinde farklı bilgilendirme tekniklerinin hastaların anksiyete seviyeleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
The assessment of the effects of different information techniques on patients' anxiety levels in implant surgery
- Tez No: 626092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK MENZİLETOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş: Dental anksiyete oldukça sık görülen bir problemdir.Anksiyete hasta ile diş hekimi arasında güvensizliğe ve hastanın tedavi ve rutin kontrolden kaçınmasına neden olur.Dental cerrahi girişimler hastalar için korkutucu olabilmektedir.Cerrahi girişim öncesinde hastaya kendisine yapılacak işlem hakkında bilgi verilmesinin anksiyete düzeyini azaltmada faydalı olduğunu çeşitli araştırmalar göstermiştir. Çalışmanın amacı; dental implant cerrahisi öncesinde uygulanabilecek 3 farklı bilgilendirme tekniğinin karşılaştırılması ve ideal bilgilendirme yönteminin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza dental implant cerrahisi uygulanacak 60 gönüllü hasta dahil edilmiştir. Hastalar kapalı zarf tekniği ile 3 gruba ayrılmıştır.1. gruptaki hastalara dental implant cerrahisi ile ilgili sözlü bilgilendirme yapılmıştır.2. gruptaki hastalara dental implant cerrahisini anlatan 10 adet fotoğraf gösterilmiştir.3.gruptaki hastalara ise dental implant cerrahisini gösteren bir video izletilmştir. Tüm hastalardan preoperatif anksiyete ölçümleri için MDAS,STAI-S ve STAI-T anksiyete anketlerini doldurmaları istenmiştir. Bilgilendirme yapıldıktan sonra ve 7.gün kontrolünde MDAS ve STAI-S anketleri tekrar alınmıştır. Operasyondan hemen sonra ve 7.gün kontrolünde hastalardan ağrı değerlendirilmesi için VAS ölçeği ile bir skor alınmıştır. Hastalardan postoperatif 7 gün boyunca kullandıkları ağrı kesici sayısını not etmeleri istenmiştir. Veriler SPSS v22.0 programında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Kadınların dental anksiyete ve preoperatif anksiyete seviyeleri erkeklere göre anlamlı olarak fazla bulunmuştur. Anksiyete skorları ile yaş arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Eğitim seviyesi arttıkça anksiyete seviyesinin azaldığı gözlenmiştir. Preoperatif anksiyeteyi azaltmada 3 bilgilendirme tekniği de etkin bulunmuştur. Ancak video ile bilgilendirme yapılmasının preoperatif anksiyeteyi istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalttığı gözlenmiştir. Postoperatif dönemde kullanılan ağrı kesici sayısının preoperatif anksiyete seviyesi ile ilişkili olduğu gözlenmiştir. Anksiyete ile daha önceki cerrahi tecrübesi arasında bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Preoperatif anksiyete; hem cerrahi işlem sırasında hem de postoperatif iyileşme döneminde sorun teşkil edebilir. Hastalara işlem hakkında bilgi vermek anksiyete seviyesini azaltmaktadır. Çalışmamızın sonuçlarına göre hastaları görsel olarak bilgilendirmenin daha tatmin edici ve akılda kalıcı olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Dental anxiety is a common problem. Anxiety causes distrust between the patient and the dentist and the patient avoids treatment and routine control. Dental surgery can be frightening for patients. Various studies have shown that informing the patient about the procedure before the surgery is useful in reducing the level of anxiety. The aim of this study is to compare 3 different information techniques that can be applied before dental implant surgery and to investigate the ideal information method. Materials and Method: Sixty volunteers undergoing dental implant surgery were included in the study. The patients were divided into 3 groups with a sealed envelope technique. Verbal information about dental implant surgery was given to patients in group 1. 10 pictures describing dental implant surgery was shown to patients group 2.Patients in group 3 shown a video describing dental implant surgery. All patients were completed MDAS, STAI-S and STAI-T anxiety questionnaires for preoperative anxiety measurements.MDAS and STAI-S questionnaires were re-taken after informing and on the 7th-day control. Pain assessment was done with VAS score immediately after surgery and 7th-day control. Patients were asked to note the number of painkillers they used for 7 days postoperatively. The data were analyzed statistically by SPSS v22. Results: Dental anxiety and preoperative anxiety levels of women were significantly higher than men. There was no significant relationship between anxiety scores and age. It was observed that the level of anxiety decreased with increasing educational level. 3 informative techniques were found to be effective in reducing preoperative anxiety. The number of painkillers used in the postoperative period was associated with preoperative anxiety.No relationship was found between anxiety and previous surgical experience. Conclusion: Preoperative anxiety can be a problem both during the surgical procedure and during the postoperative recovery period. Our results support the view that informing patients about the procedure will reduce the level of anxiety. We think that informing patients visually is more satisfactory and memorable.