Boşanmış ve evli ailelerden gelen ergenlerin algıladıkları anne-baba reddi, psikolojik uyumları ve bilişsel esneklikleri
Perceived parental rejection, psychological adjustment and cognitive flexibility of the adolescents coming from divorced and married families
- Tez No: 626094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİRE KUYUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmanın amacı boşanmış ve evli ailelerden gelen ergenlerin algıladıkları anne-baba reddi, bu ergenlerin psikolojik uyumları ve bilişsel esneklikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca bu araştırmada anne-baba reddi ile psikolojik uyum arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin rolü incelenmiştir. Bunlara ek olarak, bazı demografik değişkenlere göre anne-baba reddinin, psikolojik uyumun ve bilişsel esnekliğin farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırma grubu anne-babası boşanmış ve hayatta olan 301 öğrenci ve anne-babası evli ve hayatta olan 301 öğrenci olmak üzere toplam 602 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada verileri toplamak için Çocuk/Ergen Ebeveyn Kabul Red Ölçeği-Kısa Form (EKRÖ), Kişilik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ), Bilişsel Esneklik Ölçeği (BEÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız t-testi, tek yönlü varyans analizi, çoklu regresyon analizi, korelasyon ve aracılık testleri kullanılmıştır. Sonuçlar anne reddinin, psikolojik uyumun ve bilişsel esnekliğin evli ya da boşanmış aileden gelme durumuna göre farklılaşmazken baba reddinin farklılaştığını göstermiştir. Ayrıca evli ailelerden gelen ergenlerde ebeveyn reddi psikolojik uyumun %27sini açıklarken boşanmış ailelerden gelen ergenlerde ebeveyn reddi psikolojik uyumun %15ini açıklamıştır. Araştırmada evli ailelerde anne ve baba reddi ile psikolojik uyum arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin düzenleyici rolü bulunmuştur.Ancak hem boşanmış hem de evli ailelerde anne ve baba reddi ile psikolojik uyum arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin aracı rolü bulunmamıştır. Ancak, boşanmış ailelerde anne ve baba reddi ile bilişsel esneklik arasındaki ilişkide psikolojik uyumun aracı rolü vardır. Anne-baba reddi, psikolojik uyum ve bilişsel esneklik cinsiyete, yaşa, annenin çalışıp çalışmama durumuna, babanın çalışıp çalışmama durumuna göre farklılaşmamıştır. Baba reddi evli ailelerde sosyoekonomik duruma göre farklılık göstermiştir. Boşanmış ailelerde ise anne eğitim ve baba eğitim durumuna, boşanmanın üzerinden geçen zamana, velayetin kimde olduğuna, velayete sahip olmayan ebeveynle görüşme sıklığına, boşanmadan sonra babanın yeniden evlenip evlenmediğine göre farklılık göstermiştir. Anne reddi ise boşanmış ailelerde anne eğitim durumuna, velayetin kimde olduğuna, velayete sahip olmayan ebeveynle görüşme sıklığına, annenin yeniden evlenip evlenmediğine göre farklılaşmıştır. Evli ailelerde ise kardeş sayısına göre farklılık göstermiştir. Psikolojik uyum ise evli ailelerde kardeş sayısına göre değişiklik göstermiştir. Boşanmış ailelerde velayetin kimde olduğuna, velayete sahip olmayan ebeveynle görüşme sıklığına, annenin yeniden evlenip evlenmeme durumuna, babanın yeniden evlenip evlenmeme durumuna göre değişmiştir. Bilişsel esneklik ise boşanmış ailelerde velayetin kimde olduğuna, annenin yeniden evlenip evlenmeme durumuna, babanın yeniden evlenip evlenmeme durumuna göre farklılık göstermiştir. Sonuçlar ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relation of perceived parental rejection of the adolescents coming from divorced and married families, these adolescents' psychological adjustments and cognitive flexibility. Moreover, the role of the cognitive flexibility has been examined between the parental rejection and psychological adjustment in this study. In addition to these, whether the parental rejection, psychological adjustment and cognitive flexibility become different related to some demographical variables or not has been investigated. The study group consists of 602 high school students, which includes 301 students whose parents are divorced and alive and 301 students whose parents are married and alive.In the study, Child/Adolescent Parental Acceptance-Rejection Questionnaire (PARQ – Short Form), Personality Assessment ScaleCognitive Flexibility Scale and Personality Information Form are used to gather data. Independent t-test, one-way analysis of variance, multiple regression analysis, correlation and mediation tests are used in the analysis of data. The results show that the father rejection has become different while the mother rejection, psychological adjustment and cognitive flexibility have not differentiated related to the situation of coming from divorced or married family. Besides, while the parental rejection of the adolescents coming from married families has explainedthe psychological adjustment of the percent of 27, the parental rejection of adolescents coming from divorced families has explained the psychological adjustment of the percent of 15. In the study, cognitive flexibility has hada moderator role on the relation of motherand father rejection with psychological adjustment in married families. Yet, cognitive flexibility hasn't had a mediator role on the relation of mother and father rejection with psychological adjustment in married and divorced families. However, psychological adjustment has had a mediator role on the relation of mother and father rejection with cognitive flexibility in divorced families. The parental rejection, psychological adjustment and cognitive flexibility have not showed difference related to gender, age, mother and father working condition. The father rejection in married families has differed related to socioeconomic status. As for divorced families, it is has showed difference related to mother and father educational status, the time passing over the divorce, the custodial situation, the frequency of meeting with the non-custodial parent, the father's marriage status after the divorce. On the other hand, in the divorced families the mother rejection has differentiated related to mother educational status, the custodial situation, the frequency of meeting with the non-custodial parent, the mother's marriage status. In the married families, it has showed difference related to number of siblings. The psychological adjustment has differed related to the number of siblings in married families. It has become different related to custodial situation, the frequency of meeting with the non-custodial parent, the father and mother marriage status in divorced families. Cognitive flexibility has also showed difference related to custodial situation and father and mother marriage status in divorced families. The results are discussed within the frame of relevant literature.