Ergenlerde problemli internet kullanımının uyku, fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıkları ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of problem internet use relationship with sleep, physical activity and nutrition habits in adolescents
  1. Tez No: 626101
  2. Yazar: ESRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE TOLUNAY OFLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygınlaşan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. İnternet ev, okul ve iş yaşamında kişiye çok sayıda olanak sağlarken aynı zamanda bazı olumsuzluklara da sebebiyet vermektedir. İnternetin aşırı kullanımı başta çocuk ve ergenler olmak üzere hemen hemen her yaş grubunda görülebilmektedir. Bu çalışma ile ergenler arasında internet bağımlılığının prevalansının saptanması beslenme, fiziksel aktivite ve uyku ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal-metod: Bu araştırma kesitsel tipte bir epidemiyolojik araştırma olup Afyonkarahisar İli Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı hizmet veren liselerden rastgele küme örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 6 lisede yürütülmüştür. Bu okullarda 9., 10., 11., 12. sınıflara devam eden 951 öğrenci araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak yapılandırılmış anket ve 'Young İnternet Bağımlılığı Testi-Kısa Formu (YİBT-KF)' kullanılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin yaş ortalaması 15.3±1.0 yıl olup %42.3'ü (n=402) kız, %57.7'si (n=549) erkekti. Tüm katılımcı öğrenciler arasında internet bağımlılığı prevalansı % 12.1 olarak saptandı. Öğrencilerin yaşı, cinsiyeti, ebeveyn eğitim ve çalışma durumu, yerleşim yeri, ders başarısı ile internet bağımlılığı sıklığının değişmediği görüldü (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Internet is a widespread and constantly growing communication network where many computer systems are interconnected. While the internet provides many opportunities to the person in home, school and business life, it also causes some negativity. Internet overuse can be seen in almost every age group, especially children and adolescents. With this study, it was aimed to investigate the relationship among adolescents with pathological internet addiction and nutrition, physical activity and sleep. Material-Methods: This research is a cross-sectional epidemiological research and was carried out in 6 high schools determined by random cluster sampling method from the high schools affiliated to Afyonkarahisar Provincial Directorate of National Education. In these schools, 951 students attending the 9th, 10th, 11th, and 12th grades were included in the study. In the research, structured questionnaire and 'Young Internet Addiction Test-Short Form (YİBT-KF)' were used as data collection method. Results: The average age of the students was 15.3 ± 1.0 years and 42.3% (n = 402) were girls and 57.7% (n = 549) were boys. The prevalence of internet addiction among all participating students was 12.1%. It was observed that the age, gender, parental education and employment status, location, course success and frequency of internet addiction did not change (p> 0.05).