Kent imgesi: İstanbul tarihi yarımada örneği
Image of city: A case study on historic peninsula of İstanbul
  1. Tez No: 626121
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖGÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Psikoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Psychology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kentsel imge çalışmaları, fiziksel ve psikolojik unsurlara sahip olan bir ortamı anlamak için oldukça önemlidir. Bu nedenle araştırma, İstanbul Tarihi Yarımadası'nı kullanan bireylerin kentsel imgelerini sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı kentsel unsurlarla, yeşil alan, güvenli, güvensiz, beğenilen, beğenilmeyen, tercih edilen, tercih edilmeyen mekân algıları arasındaki ilişkiyi analiz etmek ve araştırma alanının genel kentsel imgesini elde etmektir. Bu amaçla deneklerle 210 anket yapıldı. Daha sonra, sözel ve el çizimi bölümleri olan anketler MAXQDA 2018 Analytics Pro programı ile analiz edildi. Güvenilir sonuçlara ulaşmak için Kuckartz & Rädikers zeta, Russel Rao ve Jaccard benzerlik analizleri yapılmış ve ortalama benzerlik değeri yaklaşık olarak“0.70”olarak elde edilmiştir. Bulgular, İşaret Ögeleri ve Bölge unsurlarının diğer ögelere göre daha baskın olduğunu göstermiştir. Ayrıca, güvenli mekân algısı ile beğenilen mekân algısı ve güvenli olmayan mekânlar ile de beğenilmeyen mekânlar arasında benzer bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, kentsel okunabilirlik ve imgelenebilirlik potansiyelinin baskınlığı psikolojik sınırlar nedeniyle ağırlıklı olarak çalışma alanının doğu bölümünde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban image studies are remarkably important to understand an environment with physical and psychological elements. For this reason, the research presents the urban images of individuals using the Istanbul Historical Peninsula. This study aims to analyse the relationship among urban elements with perceptions of green space, safe, unsafe, likeable, unlikeable, preferable and unpreferable places, and to obtain the general urban image of the research area. For this purpose, 210 questionnaires were conducted with the subjects. Then, questionnaires with verbal and hand drawing sections were analysed via MAXQDA 2018 Analytics Pro program. To reach reliable results, Kuckartz & Rädikers zeta, Russel Rao and Jaccard similarity analyses were performed and the average similarity value was approximately obtained as“0.70”. Findings showed that the Landmark and District elements are more dominant than other elements (Paths, Nodes and Edges). Besides, it was determined that there are similar relationships among the perception of safe places vs. the preferable venues and unsafe vs. unpreferable places. As a result, the potential for urban legibility and imageability has been determined predominantly in the east of the study area due to psychological boundaries.