Çanakkale'de dağılış gösteren Sucul (Mauremys rivulata) ve Karasal (Testudo graeca) kaplumbağa türlerinde hemoglobin ve hematokrit değerlerinin incelenmesi
Examination of hemoglobin and hematocrit values in turtle species of Aquatic (Mauremys rivulata) and Terrestrial (Testudo graeca) distributing in Çanakkale
  1. Tez No: 626133
  2. Yazar: TİLA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Hematoloji, Biology, Hematology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Mauremys rivulata'ya ait 101 (61 dişi, 40 erkek) ve Testudo graeca'ya ait 54 (21 dişi, 33 erkek) bireyde hemoglobin ve hematokrit değerlerinin referans aralıklarını belirlenmesi ve mevsimsel dönemlerin hematolojik değerler üzerindeki etkileri amaçlanmıştır. Çanakkale ilinde dağılış gösteren tatlı su kaplumbağası türü Mauremys rivulata ve kara kaplumbağası türü Testudo graeca'nın kan değerleri üreme döneminde ve sonrasında belirlenmiştir. Dorsal koksigeal venden alınan kan ile hemoglobin değerleri Sahli yöntemiyle belirlenmiş; hematokrit değerleri mikrohematokrit santrifüj ve milimetrik ölçüm kağıtları kullanılarak hesaplanmıştır. Mauremys rivulata ve Testudo graeca popülasyonlarının hemoglobin ve hematokrit değerlerinin referans aralıklarını üreme süresinde ve sonrasında belirledi. Literatürdeki diğer benzer çalışmalarda olduğu gibi, üreme dönemi ve sonrasında alınan kanlardan; Mauremys rivulata'da ve Testudo graeca'da başlıca erkek ve dişi hemoglobin- hematokrit değerleri olmak üzere çeşitli karşılaştırmalarda istatistiki olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we have aimed to evaluate seasonal impacts on hematological values and the determination of reference hemoglobin & hematocrit values of Mauremys rivulata (101 individuals; 61 female, 40 male) and Testudo graeca (54 individuals; 21 female, 33 male). Blood values of freshwater turtle species Mauremys rivulata and land turtle species Testudo graeca were determined during and after the reproduction period in Çanakkale. Hemoglobin values obtained from the dorsal coccygeal vein were determined by the Sahli method; Hematocrit values were calculated using a microhematocrit centrifuge and millimetric measurement papers. We have determined the reference ranges of hemoglobin and hematocrit values of Mauremys rivulata and Testudo graeca populations during and after reproduction. The blood samples were taken during and after the reproductive period; as in other similar studies in the literature, significant differences were found in Mauremys rivulata and Testudo graeca in various comparisons, mainly male and female hemoglobin- hematocrit values.