Bisfenol-A tayini için bir biyosensör hazırlanması
Preparation of biosensor for bisfenol-A determination
  1. Tez No: 626142
  2. Yazar: HASAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yapılan bu çalışmada, bisfenol-A (BFA) tayini için yeni bir biyosensör hazırlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak Poli (amidoamin) salisilaldehit platin (II) (PAMAM-Sal-Pt (II)) içeren karbon pasta ve modifiye karbon pasta elektrodu hazırlandı. Daha sonra tirozinaz enzimi modifiye edilen karbon pasta elektrot yüzeyine gluteraldehit ile çapraz bağlanarak immobilize edildi. Bisfenol-A bileşiği oksijenli ortamda tirozinaz enzimi katalizörlüğünde p-bisbenzokinon bileşiğine yükseltgenir. Bisfenol-A tayini enzimatik reaksiyon sonucu oluşan p-bisbenzokinon bileşiğinin -0,15 V'da elektrokimyasal olarak indirgenmesine dayanılarak yapıldı. Daha sonra hazırlanan bisfenol-A biyosensörünün uygun çalışma koşulları araştırıldı. Bu amaçla biyosensörün doğrusal çalışma aralığı belirlendi. Yapılan çalışmalar sonunda immobilize elektrodun en iyi çalışma koşulları sıcaklık, pH, polimer miktarı, tekrarlanabilirlik, raf ömrü belirlenip gerçek örneklerde bisfenol-A tayinine girişim yapabilecek muhtemel bazı maddelerin girişim etkileri incelendi. Hazırlanan biyosensör diş hekimliğinde braket yapıştırıcı olarak kullanılan ortodontik bir malzeme içindeki bisfenol-A tayini için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel biosensor was prepared for bisphenol A determination. For this purpose firstly, a carbon paste electrode modified with PAMAM-Sal-Pt (II)-active carbon composite and tyrosinase enzyme (polyphenol oxidase) were prepared. For PAMAM-Sal-Pt (II); Synthesized and characterized from PAMAM, Salyclaldehyde. And then, Tirosinase enzyme was immobilized onto the modified carbon paste electrode surface by cross-linking with glutaraldehyde. Bisphenol-A compounds form p-bisbenzoquinone compounds in oxygenated environment were catalyzed by tyrosinase enzyme. Bisphenol-A determination was made on the basis of the reduction of the reaction product p-bisbenzoquinone on the modified carbon paste electrode surface at – 0,15 V. Then, appropriate working conditions of the prepared bisphenol-A biosensor were investigated. For this purpose, the linear working range of the enzyme electrode was determined. The effect of pH and temperature on the amperometric response of the biosensor were investigated. In addition, reusability and shelf life were determined. The interference effects of some cations, anions and molecules in bisphenol-A determination were investigated. The prepared biosensor was used for the determination of bisphenol-A in an orthodontic material used as a bracket bonding adhesive in dentistry.