Tensortip Mtx non-invazif hemoglobin ölçümü ile venöz kanda ölçülen hemoglobin değerleri karşılaştırılması
Comparison of measurements of hemoglobin values with conventional hematology analyzer and Tensortip Mtx non-invasive hemoglobinometer
- Tez No: 626152
- Danışmanlar: UZMAN FATMA SARI DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, İlk ve Acil Yardım, Biochemistry, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Giriş: Hastabaşı ölçüm yapabilen cihazların kullanımı kolay ve hızlıdır ancak tam potansiyelleri halen ortaya çıkmamıştır. TensorTip MTX non invazif olarak hemoglobin de dahil olmak üzere pek çok vital parametreyi ölçebilen bir cihazdır. Bu çalışmanın amacı TensorTip MTX adlı cihazın ölçtüğü hemoglobin değerlerini rutin laboratuvar analizleri ile karşılaştırarak, bu cihazın acil serviste gastrointestinal kanama ve akut travmatik kanama gibi durumlarda kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonraki ay içinde çalışmaya dahil edilen 147 hasta üzerinde ölçüm yapılmıştır. Acil servise başvuruları sorasındaki süreçte venöz kandan hemoglobin değerleri ölçülmüştür. TensorTip MTX cihazı ile doğru ölçüm yapabilmek için, 45 saniye boyunca hastaların yüzük parmağından ölçüm yapılmıştır. Toplanan her veri araştırmacı tarafından kaydedilmiştir. Kan örneklerinden ve TensorTip MTX ile ölçülen hemoglobin seviyeleri Intraclass Correlation Coefficient ve Pearson Correlation Coefficient ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Toplamda 147 hastanın %61.2 (n=90) 'si erkek, %38.8 (n=57)'i kadın ve yaş aralığı 18 ile 89 arasındaydı. Ortalama yaş 55.72±20.30; %23.1 (n=34) 'ü 35 yaş altındaydı, %76.9 (n=113) 35 yaşın üstündeydi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Point of care devices are fast and easy to use but their true potential is still waiting to come up. TensorTip MTX is a non invasive medical device can measure various bioparameters, including hemoglobin. Purpose of this study is to measure the correlation between TensorTip MTX and our routine laboratuvary analysis of hemoglobin and to see that device is useable in emergency department settings for situations like gastroinstestinal bleeding and acute traumatic hemorrhages. Methods: In the month after the ethical board approval, we conduct our study in 147 patients. Their hemoglobin levels were already measured while their course of emergency department visit. To gather accurate data of hemoglobin measurement of TensorTip MTX, device put on the ring finger of the patients and wait at least 45 seconds for measurement. All measurement documented and recorded by researcher. Measurements from blood samples and TensorTip MTX device are compared with Intraclass Correlation Coefficient and Pearson Correlation Coefficient. Results: In 147 patients; %61.2 (n=90) were male, %38.8 (n=57) were female and ages are between 18 and 89. Mean age is 55.72±20.30 years; %23.1 (n=34) of them is under 35 years old, %76.9 (n=113) over 35 years.