Hemen hemen ?-kosimplektik (?,?,?)-uzayları
Almost ?-cosimplectic (?,?,?)-spaces
- Tez No: 256178
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN MURATHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışması yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılarak genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, gerekli temel kavramlardan söz edilmiştir. Üçüncü bölümde, hemen hemen ?-kosimplektik manifoldlar için eğrilik özellikleri verilerek bu tip manifoldların bazı paralel tensör alanlarıyla olan ilişkileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, hemen hemen ?-kosimplektik f-yapılar tanıtılarak genel sonuçlar verilmiştir. Beşinci bölümde, hemen hemen ?-Kenmotsu manifoldların invaryant altmanifoldları ile ilgili bazı sonuçlar elde edilmiştir. Altıncı bölümde, integral altmanifoldları Kaehler olan konformal düzlemsel hemen hemen ?-kosimplektik manifoldlar araştırılmıştır. Yedinci bölümde, D-homotetik dönüşümler yardımıyla (?,?,?)-uzaylar için bugüne kadar elde edilen sonuçlar ayrıntılı bir şekilde ele alınarak hemen hemen ?-kosimplektik manifoldlar üzerinde bazı genel sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. The first chapter is devoted to the introduction section and provide a generel knowledge of literature. In the second chapter, we have given about the basic concepts needed. In the third chapter, curvature properties of the almost ?-cosymplectic manifolds are given and some relationships with some paralel tensor fields are examined. In the fourth chapter, by introducing the almost ?-cosymplectic f-structures, general results are given. In the fifth chapter, some results about the invariant submanifolds of almost ?-Kenmotsu manifolds are obtained. In the sixth chapter, the conformal flat almost ?-cosymplectic manifolds with Kaehlerian integral submanifolds are investigated. In the seventh chapter, all the results connected to the (?,?,?)-spaces obtained so far will be examined in detail by using the D-homothetic transformations and some general results are given on almost ?-cosymplectic manifolds.