Doğrusal regresyon modellerinde aykırı gözlemlerin tespiti için sağlam tahmin edicilere dayalı etkili uzaklığın performansının incelenmesi
Performance analysis of the influence distance based on robust estimators for the identification of outliers in linear regression models
- Tez No: 626164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çoklu doğrusal regresyon analizinde verinin bütününden farklılık gösteren ve literatürde düzgün olmayan gözlemler olarak adlandırılan gözlemlerle karşılaşılabilir. Aykırı gözlem, etkili gözlem ve kaldıraç noktaları olarak sınıflandırılan bu gözlemlerin tespit edilmesi doğru istatistiksel çıkarsamaların yapılabilmesi bakımından önemlidir. Nurunnabi ve arkadaşları (2016) düzgün olmayan gözlemlerin belirlenmesinde etkili uzaklık (EU) ölçüsünü önermiştir. Bu çalışmada, en çok olabilirlik, en küçük medyan kareler, yeniden ağırlıklandırılmış en küçük kareler, M ve S tahmin edicilerine dayalı EU'ın kullanılması ile düzgün olmayan gözlemlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen simülasyon çalışması ile bu yöntemlerin performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In multiple linear regression analysis, it could be possible to encounter with observations that differ from the bulk of the data and are named as unusual observations in the literature. It is important to identify these observations, which are classified as outliers, influential and leverage points, in order to make accurate statistical inferences. Nurunnabi et al. (2016) suggested influence distance (ID) used to create suspicious observations. In this study, it is intended to determine unusual observations by using ID based on maximum likelihood, least median of squares, re-weighted least squares, M and S estimators. A comparison of performance was performed with a simulation study.