'Darıca (Kocaeli) sahil şeridinin peyzaj mimarlığı açısından incelenmesi'
A study on Darıca (Kocaeli) coastline in terms of landscape architecture
  1. Tez No: 626166
  2. Yazar: KADRİYE ÖZYURT GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KELKİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dinlenmek, eğlenmek ve rekreasyonel ihtiyaçların karşılanması için ilk seçenekler arasında kıyılar tercih edilmektedir bu durum kıyıların insanlar için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu kısıtlı kaynakların bilinçsiz bir şekilde planlanması, yönetilmesi ve kullanılması, gelecek nesiller için bu kadar değerli kaynağın tükenmesine neden olacaktır. Bu sorunun çözümü için kentlerin sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekmektedir. Bu kararlar alınırken o bölgenin ekolojisi, doğal yapısı, sosyo-ekonomisi ve kültürel değerleri göz önünde bulundurularak konuyla ilgili Sivil Toplum Örgütleri ile birlikte kararlar alınmalıdır. Bu çalışma, Kocaeli ili Darıca ilçesinde yaşayan halkın ve ziyaretçilerin kalabalık ve stresli kent hayatından bir nebze olsun uzaklaşmaları için oluşturulan Darıca sahil şeridinde yürütülmüştür. Darıca sahil şeridi, sanayinin ve kentleşmenin çok yoğun olduğu bu bölgede insanların tempolu ve yorucu hayatlarından bir miktar kurtulmak için tesis edilen mekânlardan biridir. Çalışmada, halka kattığı değer ve konumu itibariyle Darıca sahil şeridinin Peyzaj Mimarlığı açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda, sahil şeridine olan yoğun talebe karşın, mevcut ve planlanan kıyı alanının bu talebin karşılanmasında yetersiz kaldığı, açık ve kapalı alan kullanımlarında donatı elemanı, bitkilendirme vb eksikliklerin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu amaçla, alanın peyzaj tasarımı ve uygulamasına yönelik çeşitli öneriler getirilmiştir. Ayrıca alanda bu yönüyle yapılan ilk çalışma olduğu için de kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Coastal areas are among first preferences for relaxing, entertainment and recreational needs and this indicates the importance of coasts for people. The unconscious planning, management and use of these limited resources could lead them to be consumed away from future generations. Cities need to be sustainable as a solution to this problem The regions' ecology, socio-economic and cultural values should be considered and non-governmental organizations should be included while these decisions are made. This study is carried out at the Darıca sea coast built to relieve the visitors and people who live in the Darıca town, Kocaeli and who would like to get away from the crowded and stressful city life. The Darıca sea coast was built to give people a break from the fast and exhausting lives resulting from this industrialized an urbanized region. In this study it is aimed to investigate the Darıca sea coast from a landscape architecture perspective in means of its location and value to the people. As a result of the study, it has been determined that although there is a high demand for this area, the existing and planned coastal area is not sufficient in meeting the demand and that there are issues with the existing outdoor equipment and plants. For this reason, several suggestions have been brought towards landscape design and implementation in this region. In addition, since this is the first study of its kind carried out in this area, it provides a valuable resource.