Hiperbilirubinemili yenidoğanlarda idrar yolu enfeksiyonu varlığının fototerapi cevabı üzerine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the presence of urinary tract infection on phototherapy response in newborns with hyperbilirubinemia
- Tez No: 626175
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÜMİT SARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada sarılığın diğer nedenleri dışlanmış ancak İYE saptanan olgular ile sadece sarılık nedeniyle fototerapi alan olguların fototerapi sonrası total serum bilirubin (TSB) düzeylerindeki yüzde olarak azalma açısından karşılaştırılması ve nedeni diğer etiyolojik nedenlere bağlı olmayan sarılıklı bebeklerde İYE varlığını öngörmede kullanılabilecek serum bilirubin değerindeki % olarak azalmanın kritik kesim (“Cut-off”) değerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yenidoğan hiperbilirubinemisinin diğer tüm etiyolojik nedenleri dışlanmış erken yenidoğan sarılıklı 381 olgudan torba ile mikroskobik inceleme ve bakteriyolojik (kültür) değerlendirmeler için idrar örnekleri alındı. İdrar kültüründe üreme olan sarılıklı yenidoğanlar Grup I, idrar kültüründe üreme olmayan sarılıklı olgular Grup II olarak tanımlandı. Çalışma grubunun tümünde idrar yolu enfeksiyonu sıklığı araştırıldı ve iki grup demografik bulgular ile laboratuvar verileri açısından karşılaştırıldı. Patolojik hiperbilirubinemili (fototerapi gerektiren) olgular içerisinden İYE‟ye sahip olanları öngörmede kullanılacak olan en ideal TSB azalma yüzdesini (kesim noktası, „‟cut off‟‟ değer) belirlemek amacıyla“Receiver Operating Characteristic”(ROC) eğrisi analizi kullanıldı. Bulgular: Çalışma grubunun tümünde İYE sıklığı %17.3 olarak bulundu. Tedavi sonrası TSB düzeyleri Grup I‟de Grup II‟ye göre istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha yüksek olarak bulundu (p=0.0002).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study it was aimed to compare the post-phototherapy decrease as percent in total serum bilirubin levels of newborns diagnosed to have both idiopathic pathologic hyperbilirubinemia and urinary tract infection and of newborns with idiopathic pathologic hyperbilirubinemia only. It was also aimed to determine the critical cut off value of percent decrease with phototherapy in total serum bilirubin levels in predicting the diagnosis of urinary tract infection in jaundiced newborns with all other possible causes of pathologic jaundice excluded. Material and Methods: Urine samples for microscopic examination and bacteriologic analysis (culture) were obtained in 381 newborns in whom all other possible etiologic causes of neonatal hyperbilirubinemia were excluded. Newborns with and without positive urine culture were defined as Grup I and Grup II, respectively. The frequency of urinary tract infection was estimated in whole of the study cases, and two groups were compared with respect to demographic findings and laboratory data. Receiver operating characteristic (ROC) curve was used in determining the critical cut off value of percent decrease in total serum bilirubin level (with phototherapy) in predicting the diagnosis of urinary tract infection as the primary cause of pathologic jaundice in newborns with hyperblirubinemia. Results: The frequency of urinary tract infection in whole of the study groups was 17.3%. Post-phototherapy total serum bilirubin levels were statistically significantly higher in Group I when compared to Group II (p=0.0002).