Charles Brockden Brown'ın Wieland adlı yapıtı ve gotik özellikleri
Charles Brockden Brown's Wieland and the gothic
  1. Tez No: 62619
  2. Yazar: ERKAN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ERADAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu tez genel olarak altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde,“gotik”sözcüğü kavramsal düzeyde ele alınmış, tarihi süreç içinde çağrıştırdığı anlamlar, örneğin korku, karanlık, depresyon, anlatılmıştır. Charles Brockden Brown' in Wieland adlı yapıtına paralel olarak“gotik”yazın türünün Amerikan yazınımdaki yeri, yansımaları ve bazı özellikleri üzerinde kısaca durulmuştur. İkinci bölüm, Wieland adlı yapıtın olay örgüsü ve romanı gotik yapan anlatım tekniği hakkındadır. Yazar-okur ilişkisi, okuyucuyu romanın içine katma arzusu, birinci şahıstan anlatılan olayın psikolojik boyutu ve tüm bu özelliklerin“gotik”diye tanımlanan roman türüne katkıları ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, romandaki olayların geçtiği çevre üzerinde durmaktadır. Bu bölümde, sıradan bir çevrenin (tapmak, ev gibi) kişi psikolojisine etkisi; çevrenin kişileri değil de kişilerin çevreyi nasıl korku veren bir duruma dönüştürdükleri; klasik gotik roman anlayışının tersine, olağan bir fiziksel yapının bir anda dehşet saçan bir havaya bürünmesi ve fiziksel çevrenin kişilerin ruh yapısıyla örtüşmesi incelenmiştir. Dördüncü bölüm, gotik roman türünün merkez noktası kabul edilen karakterler hakkında psikolojik bir yaklaşım sunmaktadır. Kişilerin ruh yapısı,olaylara bakış açıları ve kendi iç dünyaları ile olan çatışmaları birer gotik özellik olarak ele alınmıştır. Beşinci bölüm Wieland ile Nathaniel Hawthorne'un The House of the Seven Gables, Washington Irving'in“The Adventure of the German Student”, ve Edgar Allan Poe'nin“The Fall of the House of Usher”adlı yapıtlarındaki çevre- insan, karşıt cinsler, lanetlenmiş aileler gibi kavramlar bakımından benzerlikleri vurgulanmaya çalışılmıştır. Son bölümde, psikolojik gotik olarak tanımlanabilen bu romanın kendinden sonraki yazarlara yol açması bakımından taşıdığı özellikler kısaca toparlanmıştır. Gotik yazın türünün Amerikan yazınında ağırlıklı olarak psikolojik bir boyut üzerinde yoğunlaştığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation consists of six chapters: In the first chapter, the word“gothic”is defined. On a historical/literary level, the basic attributes of“gothic”- darkness, fear, horror, depression - are stated briefly. Parallel to these attributes, Charles Brockden Brown's Wieland is introduced as an example of“gothic”in literature in general and in American literature in particular. The second chapter mainly focuses on the plot and point of view of Wieland. Narration in first person is analyzed as a gothic element in terms of reader-author-narrator relationship and its psychological dimension. The third chapter concentrates on the environment as a gothic spectacle. It is affirmed that the individual mind is manipulative in converting an ordinary setting into a place of horror and terror. The one-to-one correspondence between characters and setting is put forward. The fourth chapter discusses the mental constitution of“gothic”characters. The psychological states of the characters, their opinions, their inner struggles are analyzed as the attributes that make them“gothic”. The fifth chapter brings forth the resemblances between Wieland and Nathaniel Hawthorne's The House of the Seven Gables, Washington Irving's“The Adventure of the German Student”, and Edgar Allan Poe's“The Fall of the House of Usher”in terms of the victimized and the victimizer, the setting and the characters, cursed families, and the opposing sexes. The last chapter deals with Brown's Wieland as the first example of American gothic literature and some works of the followers such as Edgar Allan Poe, Nathaniel Hawthorne, and Washington Irving, and the reaffirmation of“psychological gothic”as its distinctive feature from those of its European contemporaries.