Amerika'da romans geleneği ve John Updike
Romance tradition in America and John Updike
- Tez No: 62620
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA AYTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu araştırmada, John Updike'ın üç romanını incelenmiştir. A Month of Sundays (1974), ÎL (1988) ve Brezilya (1994). Yayım tarihlerine bakıldığında, romanların ortaya çıkışlarının 20 yıllık bir zaman dilimini kapsadığı görülmektedir. Araştırmanın çıkış noktasını, bazı klasik Amerikan romancılarının, romans yazdıkları yolundaki sözleri ve kimi araştırmacıların, Amerikan toplum ve kültür yapısından kaynaklanan bir nedenden dolayı yazarların romans yazmaya yöneldiklerini ileri sürdükleri savlan oluşturmaktadır. İlk olarak, romans sözcüğünün tanımı ve romans türünün kısa geçmişi üzerinde durulmuş, ardından, Amerikan romanında romansın yeri, James Fenimore Cooper, Nathaniel Hawthorne ve Henry James gibi büyük Amerikan romancılarına ve onların sözlerine göndermeler yapılarak vurgulanmıştır. İlk bölümde verilen romans türü ve Amerikan romanında romans geleneği konusundaki teorik bilgiye dayanarak, sonraki bölümlerde, sırasıyla, olay örgüsü, kişiler ve konular, Updike'ın romanlarında romans açısından incelenmiştir. Bu incelemelerde, serüven olgusuna dayalı olarak bu çalışma için geliştirilen söylencesel bir yapı oluşturulmuştur. Olay örgüsü ve kişilerin incelenmesi hareket ve serüven üzerine odaklaşırken, konular, 'cinsellik - ruhsallık' gibi karşıtlıklar bağlanımda ele alınmıştır. Updike'ın romanlarında olay örgüsü, kişiler ve konuların incelenmesi sonucu, seçilen romanlardan Brezilya'nın en çok romans niteliklerine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu romanda anlatılan aşk öyküsünün kökenini ünlü bir romans (Tristan ve Isolt) oluşturduğundan, Brezilya, daha çok, romansın özünü oluşturan masalı andırır.Araştırmanın sonuçlan, Amerikan romanının romans nitelikleri taşıdığını ve bu geleneğin bir 20. yüzyıl yazan olan John Updike'ın yapıtlarında da gözlemlenebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The novels under investigation in this study are A Month of Sundays (1974), ŞL (1988) and Brazil (1994). As can be seen from their publication dates, these novels cover a span of 20 years. Tracing the romance tradition in them, this study attempts to help our understanding of John Updike's fiction as a whole. It also attempts to connect Updike's work to the rest of American fiction that has followed romance tradition since Hawthorne, whom Updike took as a model. The study begins with the definition of the term, romance and a short historical background of the traditional romance genre followed by a discussion on romance in the American novel. The rationale for romance tradition in the American novel is primarily explained with reference to some of the great American novelists such as James Fenimore Cooper, Nathaniel Hawthorne and Henry James. The theoretical and historical information about the romance genre and the romance tradition in the American novel is followed by three chapters on romance elements in plot, character and theme in Updike's three novels. Each element is analyzed in a mythological framework based on the structure and characters of adventure literature. While the analysis of plot and character focuses on the idea of action and adventure, the theme is discussed in terms of contradictions such as sexuality versus spirituality. One major result revealed from the analysis of plot, character and theme in Updike's three novels indicates that Brazil, his latest novel, is the one that has the most romance elements. Since the origin of the love story in Brazil goes back to a famouslegend (Tristan and Isolt). Brazil rather resembles a fairy tale, which makes the essence of romance. The results of the study suggest that American novel continues to harbour romance elements in the works of a contemporary writer, John Updike. (WW1