Natural imagery in Hilda Deolittle Collected Poems
Hilda Deolittle'in Collected Poems adlı şiir kitabındaki doğa imgeleri
- Tez No: 62618
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA AYTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı Hilda Doolittle' m erken dönem şiirlerindeki doğa imgelerini tematik açıdan incelemektir. Hilda Doolittle' m 1961' e kadar süren uzun sanat yaşamının başında İmgeci şiirler yer alır. Şairin on beşten fazla kitabı basılmıştır; şiir kitapları, romanları, denemeleri, ve klasik edebiyattan çevirileri vardır. Bu çalışma Hilda Doolittle' m Collected Poems adlı şiir kitabında yer alan şiirlerinin incelenmesiyle sınırlandırılmıştır. Çalışmanın Giriş kısmında Yirminci Yüzyıl Amerikan Modernist dönemin toplumsal ve düşünsel içeriği incelenmiş, bunun yanı sıra bu döneme ait İmgeci edebiyat akımının özellikleri ve son olarak H.D.'nin, 1925 yılma kadar olan bölümü daha ayrıntılı olmak üzere, yaşamı ve edebi kişiliği ele alınmıştır. Girişi izleyen beş bölümde H.D.'ye ait şiirlerin temaları, yapıları ve doğa imgeleri yakından incelenmiştir. Bu bölümler; I. Doğa ve Sevgi, II. Doğa ve Kadın, III. Doğaya olan Hayranlık, IV. Doğa ve Vahşi Yönü, V. H.D.'nin İmgeci Tekniği. Sonuç Bölümünde, çalışmada yer alan şiirler genel olarak yorumlanmış ve şairin kullandığı teknik ve imgelerin ardında yatan asıl amaçları ve beklentileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine H.D.'s characteristic poetic mode by inquiring into the beginning of her career as an Imagist poet. H.D.'s part in the Imagist movement was only the beginning of her career that continued until her death in 1961. Altogether she published more than fifteen volumes - poems, novels, essays, and translations from classics. In addition she wrote numerous poems that appeared only in periodicals. This study has been restricted to H.D.'s early works collected in her first book of verse Collected Poems. The Introduction consists of the social and historical background of the Twentieth-century American Modernist era in which H.D. was brought up. The Introduction also gives a description of the Imagist Literary movement which H.D. was accepted a representative of, and an account of H.D.'s early life and literary apprenticeship. In the following five chapters the structure, themes and natural imagery of H.D.'s individual works are closely analyzed. The titles of the chapters are as follows; I. Natural Imagery and Love, II. Natural Imagery and Femininity, III. Celebration of Nature, IV. Violent Imagery of Nature and V. Natural Imagery and H.D.'s Impersonal Technique.This research is concluded with a brief evaluation of H.D.'s works that have been observed and a discussion of her purpose and expectations which lay behind her poetic method and imagery.