Pediatri hemşirelerinin eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of training needs of pediatric nurses
  1. Tez No: 626193
  2. Yazar: HATİCE ORAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, pediatri hemşirelerinin eğitim gereksinimlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma, Konya'da bulunan bir hastanenin pediatri kliniklerinde çalışan 101 hemşirenin katılımıyla gerçekleşti. Araştırma verileri, araştırmacı gözetiminde 1 Nisan- 21 Nisan 2019 tarihleri arasında toplandı. Veri toplama aracı olarak literatür ışığında ve uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanıldı. Elde edilen veriler; sayı, yüzde ve frekans dağılımları olarak özetlendi ve ki-kare analizi uygulandı. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 29,84±6,75 olup, %66,3'ü lisans mezunudur. Çalışmaya katılan hemşirelerin %59,4'ü mezun olduktan sonra hemşirelikle ilgili eğitime devam etmediğini belirtirken, %57,4'ü daha önce hemşirelikle ilgili bir kongreye katılmıştır. Hemşirelerin %78,2'si hemşirelikle ilgili herhangi bir yayın takip etmemektedir. Çalışmaya katılan hemşirelerin eğitim gereksinimleri incelendiğinde yönetim becerilerinden en fazla stres ve kriz yönetimi (%78,2), pediatrik hasta bakımı konularından hastane enfeksiyonları (%76,2) ve pediatri hemşireliğine özgü durumlardan hemşirelik bakımında NIC-NOC'u uygulama (%73,3) konusunda eğitim gereksinimi duyulduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to assess as a descriptive study to determine the educational needs of pediatric nurses . This study was conducted with the participation of 101 nurses working in pediatric clinics of a hospital in Konya. The research data were collected under the supervision of the researcher between April 1-21,2019. The questionnaire form was developed according to current literature, and it was revised according to feedback of specialists in paediatric nursing division who were working as lectu-rer or nurse. The data obtained; number, percentage and frequency distributions and chi-square analysis were applied. The mean age of nurses participating in the study was 29,84±6,75 and 66,3 % of them undergraduate. 59,4 % of the nurses participating in the study stated that they did not continue nursing education after graduation, while 57,4% of them attended a nursing congress before. 78,2% of nurses did not follow any publication about nursing. When the training needs of the nurses participating in the study were examined, the most stress and crisis management (%78,2) in management skills, hospital infections (%76,2) in pediatric patient care, NIC-NOC practice in pediatric nursing care (%73,3).