Adana il merkezi kamu hastaneleri çocuk yoğun bakım ünitelerinde cheltenham hasta sınıflama skalasına göre hemşirelerin iş yükünü etkileyen faktörler
Factors affecting nurses' workload according to cheltenham patient classification scale in pediatric intensive care units of Adana provincial center public hospitals
- Tez No: 484967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yoğun bakım üniteleri, hemşirelerin iş yükünün oldukça fazla olduğu, ani kararlar verebilme ve müdahale edebilme becerileri gerektiren kompleks ünitelerdir. Hemşireler tarafından dile getirilen en önemli iş streslerinden biri fazla iş yüküdür. Bu çalışma, Çocuk Yoğun Bakımda çalışan hemşirelerin iş yükünü ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla planlandı. Araştırma, 1 Kasım 2016- 30 Kasım 2016 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Adana Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitelerinde kesitsel olarak gerçekleştirildi. Veriler,“Hemşire Tanıtıcı Özellikler ve İş Yükü Formu”,“İş Yükü Ölçeği”,“Cheltenham Hasta Sınıflandırma Ölçeği, Yoğun Bakım Hemşire Aktiviteleri formu”hemşireler tarafından doldurularak toplandı İstatistiksel analizler SPSS (IBM SPSS Statistics 20) adlı paket program kullanılarak yapıldı. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay ve kurumlardan resmi izin alındı. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 30.90±5.97 idi. Hemşirelerin %72.6'sı lisans mezunu, %54.8'inin mesleki deneyim 5 yıl ve daha azdır. Hemşirelerin %60'ı günlük ortalama 2 hasta bakmaktadır. Hemşirelerin %47.9'u iş yükünü fazla, %43.8'i ise çok fazla olarak nitelendirdi. Hemşirelere göre iş yükünü artıran faktörlerin başında, hemşirelerin görev dışı işleri yapması gelmektedir (%32.4). Hastaların %2.2'si Tip 1 sınıfı hasta, %8.8'i Tip 2 sınıfı hasta %22.2'si Tip 3 sınıfı hasta, %66.6'sı Tip 4 sınıfı hasta grubundadır. Hemşirelerin, Kategori 1 için %35.4, Kategori 2 için %24.9, Kategori 3 için %18.3, Kategori 4 için % 6.5, Kategori 5 için %14.5, Kategori 6 için %0.1 zaman ayırdıkları belirlendi. Buna göre hemşirelerin, direkt hemşirelik uygulamalarına %60.4 (Kategori 1 ve 2) oranında zaman ayırdıkları belirlendi, hemşireler çalışma sürelerinin yarıdan fazlasını hastaları ile ilgili direkt bakıma ayırmaktadır. Hemşirelerin iş yükünün azaltılmasına yönelik faaliyetlerin arttırılması, hemşirelerin bakım verdikleri hasta sayısının dağılımının dengeli olması, bakım gereksinimlerinin dikkate alınması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Intensive care units are complex units that require nurses to have a lot of workload, ability to make quick decisions and intervene. One of the most important job stresses expressed by nurses is overwork. This study was planned to determine the workload of nurses working in Pediatric Intensive Care Unit and the factors affecting it. The study was performed cross-sectionally between 1 November 2016 and 30 November 2016 in Children Intensive Care Units of Adana Numune Training and Research Hospital, Adana Obstetrics and Gynecology Hospital and Cukurova University Medical Faculty Balcalı Hospital. Data were collected by nurses filled in with“Nurse's Descriptive Features and Workload Form”,“Workload Scale”,“Cheltenham Patient Classification Scale, Intensive Care Nurse Activities Form”. Statistical analyzes were performed using the package program SPSS (IBM SPSS Statistics 20). Ethical approval and official permission were obtained from the institutions to conduct the research. The average age of the nurses participating in the survey was 30.90 ± 5.97. 72.6% of the nurses have undergraduate degrees and 54.8% have 5 years or less of professional experience. 60% of the nurses look after to average 2 patients daily. 47.9% of the nurses described the workload as over and 43.8% as very much. According to the nurses, at the beginning of the factors that increase the work load is doing non-duty work (32.4%). Of the patients, 2.2% were in Type 1 class, 8.8% were in Type 2 class, 22.2% were in Type 3 class and 66.6% were in Type 4 class. It was determined that of nurses 35.4% have time for Category 1, 24.9% for Category 2, 18.3% for Category 3, 6.5% for Category 4, 14.5% for Category 5, and 0.1% for Category 6. According to this study, it was determined that the nurses in proportion as 60.4% (Category 1 and 2) allocated time to direct nursing practices and the nurses allocated more than half of their working time directly to their patients. It may be suggested that it may be increased the activities due to reducing the workload of nurses, had balanced number of patients taken care of and considering care needs of patients.