Madde kullanım suçundan dolayı denetimli serbestlik kararı verilen hükümlülerin bağımlılık profil özelliklerinin bazı değişkenler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the addiction profile properties of the convicts who have been sentenced probation verdict due to substance use offense
  1. Tez No: 626201
  2. Yazar: MEHMET KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNAY FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Madde bağımlılığı hem bireyin hem de toplumun düzenini bozan bir durum olduğu için yasalar kapsamınca suç olarak değerlendirilmektedir. Ceza Hukuku çerçevesinde madde kullanımına özendirme ve ticaretini yapma suçlarının cezaları belirlenmiştir. 5237 sayılı TCK'nın 191. Maddesinin birinci fıkrası madde bağımlılığı olan ve madde bulunduran kişilerin 2 ile 5 yıl arasında cezalandırılacağını belirtse de denetimli serbestliğin kanunlaştırılmasıyla birlikte bu kişilerin öncelikle topluma kazandırılması göz önüne alınarak 5402 Sayılı Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanunu çerçevesinde kararlar verilmektedir. Bu çalışma TCK'nın 191. Maddesine göre madde kullanım suçundan dolayı haklarında“tedavi ve denetimli serbestlik tedbir”kararı verilerek Adana Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne gönderilen 811 hükümlünün bazı değişkenler açısından bağımlılık profil özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu nedenle; hükümlülere sosyodemografik verilerini ve suç öykülerini belirlemek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”ve bağımlılık durumlarını ve klinik özelliklerini belirlemek amacıyla“Bağımlılık Profil İndeksi Klinik Formu (BAPİ-K)”uygulanmıştır. Veriler Samba programlarının uygulandığı sınıflarda program başlamadan önce veya sonra uygun zamanlarda yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Because substance abuse is a condition that disrupts the order of both the individual and the society, it is considered a crime under the law. Penalties for incitement to drug use and trafficking were determined within the framework of Criminal Law. Although the first paragraph of Article 191 of the TPC No. 5237 states that persons with substance abuse and possession of substances will be punished between 2 and 5 years, with the enactment of probation, decisions were taken within the framework of the Law on Probation Services No. 5402, taking into account the inclusion of such persons in the community first. This study was conducted in order to determine the dependency profile characteristics of 811 convicts sent to Adana Probation Directorate with a decision of“treatment and probation measure”given due to substance use charges according to Article 191 of the TPC, in terms of some variables. Therefore,“Personal Information Form”was used to determine their sociodemographic data and crime stories, and“Addiction Profile Index (API) Clinical Form”was used to determine their dependency status and clinical characteristics. The data were collected by face-to-face interviewing at appropriate times before or after the start of the program in the classes where Samba programs were implemented.