Eskişehir'deki yerel basın kuruluşlarının ve çalışanlarının sosyal medya kullanımları üzerine bir saha araştırması
A field study on the usage of social media by local press organizations and employees in Eskisehir
- Tez No: 626239
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÜRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Gelişen yeni iletişim teknolojileri doğrultusunda gazetecilik sektörünün de bir değişim ve dönüşüm içerisine girdiği gözlemlenmektedir. Basın yayın alanının, bilgiye ulaşma ve aktarma süreçlerinde farklılaşmalar olduğu, gelişen teknoloji ile çoğu sektörde olduğu gibi bu alanda da çeşitli değişiklikler olduğu görülmüştür. İnternetin ve sosyal medyanın dünyada ve ülkemizde geniş kitleleri içine alan bir iletişim ağı kurması sonucu, iletişim ve haberleşmenin geçmişten gelen en büyük yapı taşlarından bir tanesi olan gazetecilik sektörü de bu olgu içerisine girmiş ve belirli bir değişim yaşamıştır. Sosyal medyanın, hız, kolay ulaşılabilirlik, görsel ve videolarla desteklenmesi gibi unsurları barındıran bir ortam olması, gazetecilik mesleği açısından bazı avantajları ve dezavantajları beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda birçok basın yayın kuruluşu sosyal medyayı çeşitli imkanlar dahilinde kullanmaya başlamışlardır. Ulusal basın yayın organlarına göre daha kısıtlı imkânlara sahip olan yerel gazeteler de sosyal medya ortamına girmiş, ulusal çapta değerlendirildiğinde daha kısıtlı olan okuyucu kitlesini sosyal medya sayesinde genişletme amacıyla çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Mevcut çalışmada Eskişehir'deki yerel basın kuruluşlarının sosyal medyaya bakış açılarının tespiti için bir saha araştırması yapılmıştır. Gazetecilik anlamında uzun sayılabilecek bir geçmişe sahip olan Eskişehir'in gelişen sanal ortama ve sosyal medyaya nasıl ayak uydurduğu, sosyal medyayı mesleki açıdan nasıl değerlendirdiği öğrenilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın varsayımları doğrultusunda Eskişehir'deki basılı yerel gazetelerin kurum sorumluları ve gazeteci sıfatı ile köşe yazarlarıyla görüşülmüş ve sosyal medyaya bakış açıları tespit edilmiştir. Bu bağlamda çalışmada gerçekleştirilen betimsel analiz sonucunda Eskişehir'deki yerel gazetelerin sosyal medyayı etkin biçimde kullanamadıkları, sosyal medyaya gereken önemin verilmediği, kurumlarda sosyal medya üzerine yeterli elemanın çalıştırılmadığı ve kısıtlı imkânlar öne sürülerek sosyal medyanın eldeki imkânlar doğrultusunda kullanıldığı bilgilerine erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is clearly seen that the journalism sector has entered into a change and transformation in line with the new communication technologies. In the field of press broadcast, there have been various changes in the processes of access to information and differentiation with the developing technology. It is accepted that the Internet, the new media and the social media have established a network of people in our country and in the world. As a result, the journalism sector, which is one of the biggest building blocks of communication and communication, entered into this phenomenon and experienced a certain change. Social media is supported by speed, easy accessibility, visual and videos. The fact that social media has these elements brought some advantages and disadvantages in terms of journalistic profession. Many press publications have started to use social media. Local newspapers also began to use social media. And local newspapers have carried out studies with the aim of expanding the lesser readership through social media. This study is a field study conducted in order to determine the perspectives of local printed publications on social media in Eskişehir. It has been tried to learn how the city of Eskişehir, which has a long history of journalism, adapt to the new media and social media and how it evaluates social media in terms of journalism. In line with the hypothesis' of the study, interviews were conducted with the journalists and columnists of the printed local newspapers in Eskişehir and their perspectives on social media were determined. As a result of the descriptive analysis, it was found that the local printed newspapers in Eskişehir were not able to use social media effectively, the social media was not given importance, the social media was not employed in the institutions and the social media were used in accordance with the possibilities.