19. yüzyıl Macar tarihsel romanında Türkler
The Turks in the Hungarian historical novel in 19 th century
- Tez No: 62629
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN YUSUFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Doğan, İsmail,“XIX. Yüzyıl Macar Tarihsel Romanında Türkler”, yüksek lisans tezi, (danışman: Prof. Dr. Hicran Yusuf oğlu), 100 sayfa. Ortaya çıkış tarihini ve yaratıcısını tesbit edebildiğimiz tek edebi tür, belki de iskocyalx yazar Sir Walter Scott tarafından yaratılmış olan, tarihsel romandır. Scott'un romanlarından sonra, bu edebî tür, XIX. yüzyılda tüm Avrupa edebiyatlarında popüler bir tür olarak kendisini kabul ettirmiştir. Aynı dönem içerisinde, bu türün varlığına Macar edebiyatında da tanık oluyoruz; Macar tarihsel romanının yaratıcısı, Erdel doğumlu bir yazar olan baron Miklos Josika'dır. XIX. yüzyıl, Macar tarihsel romanının altın devridir. Özellikle, 1848 yılında cereyan eden Macar Bağımsızlık Savaşı sonrasında birçok yazar, tarihsel roman alanında ürün vermiş ve bu tür üzerinde yoğunlaşmıştır. Savaştan sonra artık nihai olarak Habsburg Hanedanlığı' nın egemenliğine giren Macaristan'da büyük bir kimlik bunalımı yaşanır; Avrupa 'daki konumlarını ve tarihî rollerini sorgulayan Macar yazarları, bu bunalımdan çıkmanın çözüm yollarını tarihte aramaya başlarlar; dolayısıyla, tarihsel roman türü bu şekilde popüler bir hale gelmiştir. Bu dönemde kaleme alınan birçok romanda, özellikle Türk-Macar ortak tarihinin sıklıkla konu edildiğini gözlemlemekteyiz. Tez çalışmamızda, Türkler ve Macaristan'daki Türk hakimiyeti dönemi ile ilgili olarak kaleme alınan tarihsel romanları tahlil etmeye gayret ettik. Söz konusu yazarlar ve romanları şunlardır: Zsigmond Kemeny'nin Zord Idö (Çetin Zamanlar, 1862) isimli eseri; Mor Jokai'nin Erdâly aranykora (Erdel'in Altın Çağı, 1851), Török vilâg Magyarorszâgon (Macaristan'da Türk Dünyası, 1853), A feher rozsa (Beyaz Gül, 1853) ve A janicsârok vegnapjai (Yeniçerilerin Son Günleri, 1854) isimli eserleri; Kalman Mikszâth'ın A beszelö köntös (Konuşan Kaftan, 1889) isimli eseri; Geza Gârdonyi'nin Eğri csillagok (Eğri Yıldızları, 1901) isimli eseri; Ferenc Herczeg'in A fogyö hold (Alçalan Hilâl, 1922) isimli eseri. 98
Özet (Çeviri)
SOMMARY Doğan, İsmail,“The Turks in the Hungarian Historical Novel in 19th Century”, mastar thesis, (supervisor: Prof. Dr. Hicran Yusufoğlu), 100 pages. The historical novel is a unique kind in literatüre whose creator and time of emergence is a known fact. The historical novel was created by the Scottish writer: Sir Walter Scott. After Scott's novels, this literary kind became popular in ali European literatüre in 19th century. Conseguently, historical novels can be seen in Hungarian literatüre; the creator of Hungarian historical novel is baron Miklos Josika who was born in Transylvania in 1794. The golden age of Hungarian historical novel is 19th century. Af ter the Hungarian independence war in 1848, many Hungarian writers were specialized in historical novel. First of ali they wanted to solve the problem of identity in their novels, because in this period, Hungarians came under the rule of Habsburg dynasty. For this reason, Hungarian writers wanted to resolve the problems of their day and they realized that the solution lay in the past. in my thesis, I tried to analyze the Hungarian historical novels about Turks and the Turkish invasion era in Hungary. These are the writers and their novels that I analyzed: Zsigmond Kemeny and his novel entitled Zord Idö (Hard Times, 1862); Mor Jokai and his novels entitled Erdely aranykora (The Golden Age of Transylvania, 1851), Török vilâg Magyarorszâgon (Turkish World in Hungary, 1853), A feher rozsa (The White Rose, 1853) and A janlcsârok vegnapjai (The Last Days of Janissaries, 1854); Kalman Mikszâth and his novel: A beszelö köntös (The Speaking Gaftan, 1889); Geza Gârdonyi and his novel: Eğri csillagok (Stars of Eğer, 1901) and the last writer is Ferenc Herczeg and his novel entitled A fogyö hold (The Waning Moon, 1922). 96