National identity and otherness in the 19th century historical novel
19. yüzyıl tarihi romanında ulusal kimlik ve ötekilik
  1. Tez No: 635718
  2. Yazar: SERKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHARLES DANIEL SABATOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez 19. yüzyıl tarihi romanını ve Oryantalizmi ulusal kimlik inşası bağlamında birlikte incelemeyi amaçlamaktadır. Her ikisi de insan temsillerine odaklandılar, ancak temsillerin doğruluğu ikisi için de temel bir problem oluşturdu. Avrupalılık değerleri etrafında merkezlenen ulusal kimlikler ilk olarak Batı Avrupa'da ortaya çıktı. 19.yüzyıl boyunca Orta Avrupa'ya ve son olarak Doğu Avrupa'ya yayıldı. Avrupalı ulusal kimliklerini oluşturmaya çalışırken, her toplum kendine özgü Oryantalizmini yarattı ve bu edebiyata da yansıdı. Bu teorik çerçevede, Batı, Orta ve Doğu Avrupa'yı temsilen seçilmiş üç roman ulusal kimlik inşası ve kendi Oryantalizm türleri bağlamında analiz ediliyor. Birinci bölüm, İngiliz yazar Edward Bulwer-Lytton'ın Leila; or The Siege of Granada romanını Edward Said'in Oryantalizmi ile inceler. İkinci bölüm, Macar yazar Mór Jókai'nin Halil The Pedlar (orijinal başlık: A fehér rózsa or The White Rose) romanını Andre Gingrich'in Sınır Oryantalizmi kapsamında inceler. Üçüncü bölüm ise Türk yazar Namık Kemal'in Cezmi romanını Usama Makdisi'nin Osmanlı Oryantalizmi kapsamında inceler. Ayrıca, üç bölümdeki kimlik inşası ve ötekileştirme konularının analizleri Stephen Greenbatt'in 'self-fashioning' konsepti ve çeşitli feminist eleştirmenlerin fikirleri ile geliştirildi. Bunlara dayanarak, Avrupalılık çevresinde geliştirilen kimliklerin bir tehlike ve tehdit unsuru olarak algılanan ötekinin varlığı ile inşa ettiği görülüyor. Yani hem Avrupalı hem de Doğulu kimlikler, yazarlar tarafından inşa ve temsil edildiler ve bu nedenle gerçeği yansıtmadılar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the 19th century historical novel and Orientalism together in the context of national identity construction. Both focused on the representations of human beings, but the accuracy of these representations posed a fundamental problem for both. National identities that were centred around European values first emerged in Western Europe, spreading during the 19th century to Central Europe and finally to Eastern Europe. In trying to build European national identities, each society created its own specific Orientalism that was reflected in literature. Within this theoretical framework, three selected novels representing Western, Central and Eastern Europe are analysed in the contexts of national identity construction and their own kind of Orientalism. The first chapter discusses the English author Edward Bulwer-Lytton's Leila; or The Siege of Granada through Edward Said's Orientalism. The second chapter examines the Hungarian author Mór Jókai's Halil The Pedlar (original title: A fehér rózsa or The White Rose) within the scope of Andre Gingrich's Frontier Orientalism. The third chapter analyzes the Turkish author Namık Kemal's Cezmi in the context of Usama Makdisi's Ottoman Orientalism. In addition, analysis of identity building and othering issues in all three chapters were developed via Stephen Greenblatt's concept of 'self-fashioning' and the opinions of various feminist critics. Based on these, it is seen that the identities that were developed around Europeanism were constructed with the existence of an 'other' who was perceived as a danger and a threat. Therefore, both European and Oriental identities were constructed and represented by the authors, and thus did not reflect reality.