Luigi Pirandello'nun roman ve hikayelerindeki başlıca kişiler ve görecelik kavramı
The Important characters in the novels and short stories of Luigi Pirandello and his relativism
- Tez No: 62630
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ADABAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
79 Özet Luigi Pirandello çocukluk çağlarından başlamak üzere uzun yıllar edebiyatla ve tiyatroyla uğraşmış, İtalya ve Avrupa'da tanınmasını sağlayan eserler vermiş önemli bir yazardır. Hayat ve insanla ilgili kendine özgü bir“felsefe”yaratmış, bu“felsefesini”eserlerinde işlemiş ve onu, okuyucularının da benimsemelerini sağlamıştır. Ben bu çalışmamda yazarın hayatını, bazı eserlerini ( özellikle birkaç romanını ) ve bu eserlerdeki kişileri inceleyerek Sicilya'lı yazarın edebiyatçı kişiliğini, hayat ve gerçekle ilgili düşüncesini, onun göreceliği açısından tanıtmaya çalıştım. Önce yazarın hayatından sonra kısaca eserlerinin tümünden söz ettim ve sanat anlayışı üstünde durdum. Çalışmanın ikinci bölümünde yazarın hikâyelerindeki kahramanları ve karakterlerini genel olarak anlattım. Dört ayrı romanındaki dört önemli kahraman ile karakterleri ise biraz daha ayrıntılı olarak tanıtıldı. Pirandello' nun bu kişilerinin toplumdaki yerlerini ve yazarın kişilerinde yansıyan özelliklerini tanıtmaya çalıştım. Bu kişileri incelerken onların yaşadıkları gerçek sorunundan, kimlik arayışlarından ve bu arayışın sonunda karşılaştıkları trajik sonlardan söz ettim. Üçüncü ve son bölümde ise Pirandello 'nun kendine özgü felsefesini, bunun sonucunda doğan göreceliğini, bu felsefesinin ve göreceliğinin romanlarında görülen yansımalarını, romanlarını yeniden ele alarak gösterdim. Hayatının son yıllarında nobel ödülü alan yazarın, yarattığı kişileri incelemedeki, yani onların iç dünyalarını aktarmadaki ustalığını, sadece oyun yazarı olarak değil de hikayeci ve romancı olarak da italya ve Avrupa edebiyatındaki önemli yerini tanıttım. Gerçeğin göreceli olduğu, herkese göre - kişinin duygularına ve ruh durumuna bağlı olarak - farklı olabileceği görüşünün yazar için taşıdığı önemi bularak, bu görüşün onun düşüncesinin temel öğelerinden biri olduğu kanısına vardım ve bunu ispatlamaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
80 Summary Luigi Pirandello is an important writer who was interested in literature and theatre for long years from the beginning of his childhood, and who gave many works which ensured him a great fame in Italy and in Europe. He created his own“philosophy”about life and people. He worked this“philosophy”in his stories, novels, commedies and dramas; he also made his readers appropriate this“philosophy”. In my study I tried to present the writer personality of Pirandello, his opinion about life and reality from the point of view of his relativism, examining his life, some of his works ( especially some novels ) and the characters in these novels. First I talked about the Sicilian writer's life and about all of his works briefly; I also dwelled on his conception of art. In the second part of this study I described generally the characters of his short stories and their personalities. I presented more detailed four important characters of his four important novels. I tried to present the position which the Pirandello's persons have in the society, and also the personal characteristics of the writer that reflect upon these persons. While I examined these characters, I told about the reality problem that they live, about their search for an identity and about the tragic results that they meet at the end of this search. In the third and the last part I showed the Pirandello's own philosophy, his relativism and their reflections which are seen in his novels, taking them up again. I presented the writer's ( who obtained the Nobel price two years before his death ) skill in examining his own creatures, the skill in explaining their interior worlds and I told about his important position in the Italian and European literatures not only as a commedy or drama writer, but also as a short story writer and a novelist. I found that the opinion which defends that the truth is relative, that it may be considered different by everyone - depending on the person's feelings and his spiritual conditions - has a great importance for Pirandello. I think this opinion is one of the most important elements of his thinking. So I tried to prove this idea in this study.