Generalize agresif periodontitisli hastalarda cerrahi olmayan periodontal tedavinin serum ve tükürük örneklerinde rezistin ile interlökin-6 seviyesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum and saliva levels of resistin and il-6 in generalized aggressive periodontitis after non-surgical periodontal treatment
- Tez No: 626294
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEZEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, generalize agresif periodontitis hastaları ile periodontal olarak sağlıklı bireylerde, rezistin ve IL-6 seviyesini değerlendirmek ve cerrahi olmayan periodontal tedavinin etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Katılımcılar iki gruba ayrıldı. Test grubunu, generalize agresif periodontitisli 16 hasta, kontrol grubunu, sistemik ve periodontal olarak sağlıklı 16 hasta oluşturmuştur. Test grubu, kazıma ve kök düzleştirme ile oral hijyen talimatlarını içeren cerrahi olmayan periodontal tedavi almıştır. Serum ve tükürük örnekleri başlangıçta ve cerrahi olamayan periodontal tedaviden 4 hafta sonra alınmıştır. Örnekler Elisa testi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar SPSS 15 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bütün periodontal parametreler, generalize agresif periodontitisli hastalarda, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Cerrahi olmayan periodontal tedavi bu değerlerin anlamlı olarak düşmesine neden olmuştur. Tükürük ve serumda rezistin ve IL-6 seviyeleri açısından gruplar arasında anlamlı fark vardı ve GAgP grubunda anlamlı olarak daha yüksekti. Cerrahi olmayan periodontal tedavi, serum rezistin ve tükürük IL-6 seviyelerinin anlamlı olarak düşmesine neden olmuştur. Bu çalışmanın bulguları incelendiğinde, rezistin ve IL-6'nın periodontal inflamasyonda önemli bir rol oynayabileceği ve generalize agresif periodontitis hastalarında rezistin seviyelerinin artmış olabileceği öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
This research was intended to identify the levels of resistin and IL-6 in periodontally healthy individuals and generalized aggressive periodontitis patients, in addition to determining the efficacy of nonsurgical periodontal therapy on these levels. Participants in the research were categorized into two groups. 16 patients with generalized aggressive periodontitis (GAgP) and 16 systemically and periodontally healthy subjects (Control) were included in this study. The test group received non-surgical periodontal treatment (NSPT) comprising scaling and root planning with oral hygiene instructions, where the control group received no NSPT and OHE. Serum and saliva samples were collected at the baseline and 4 weeks after treatment. The samples were tested with ELISA. The results were analyzed by SPSS 15.