Generalize agresif periodontitisi olan hastaların serum ve tükürük visfatin ile interlökin-6 seviyeleri ile uygulanan cerrahi olmayan periodontal tedavisinin bu seviyelerin değişimi üzerine olan etkisinin araştırılması
Evaluation of the effect of non-surgical periodontal treatment on the level of serum, saliva visfatin and interleukin-6 levels in patients with generalized aggressive periodontitis
- Tez No: 617877
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, generalize agresif periodontitisili hastaların serum, tükürük visfatin ve interlökin-6 seviyelerinin tespit edilerek uygulanan cerrahi olmayan periodontal tedavinin bu seviyelerin değişimi üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi yapıldı. Sağlıklı ve GAgP grubu olmak üzere toplam 32 katılımcı 2 grupta (16 hasta ve 16 kontrol) toplandı. Iki gruptan periodontal klinik ölçümleri yapıldı ve serum ve tükürük örnekleri elde edildi. Test grubundaki katılımcılara cerrahi olmayan periodontal tedavi uygulandı. Dört hafta sonra test grubundaki katılımcılardan tekrar periodontal klinik parametre ölçümleri yapıldı ve serum ve tükürük örnekleri toplandı. Bütün örnekler visfatin ve IL-6 düzeylerinin tespiti için ELİSA testi ile değerlendirildi. SPSS 15 programı kullanılarak sonuçlar analiz edildi. Bütün periodontal parametreler, generalize agresif periodontitisli hastalarda, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulundu. Cerrahi olmayan periodontal tedavi bu değerlerin anlamlı olarak düşmesine neden oldu. Serum ve tükürük visfatin seviyeleri test grubunda daha yüksek bulunsa da bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Ayrıca yapılan cerrah olmayan periodontal tedavi sonrası bu seviyelerde anlamlı olmayan düşüş saptandı. Tükürük ve serumda IL-6 seviyeleri açısından gruplar arasında anlamlı fark vardı ve GAgP grubunda anlamlı olarak daha yüksekti. Cerrahi olmayan periodontal tedavi, serum ve tükürük IL-6 seviyelerinin anlamlı olarak düşmesine neden oldu. Bu çalışmanın bulguları incelendiğinde, IL-6'nın periodontal inflamasyondaki rolü tekrar belirlenmiş oldu, ancak visfatinin GAgP patogenezindeki rolünün aydınlatılmasi için ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu sonuca varıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, we evaluated the serum and salivary visfatin and interleukin-6 levels in patients with generalized aggressive periodontitis and the effect of Non-surgical periodontal treatment (SCRP) on the change of these levels. 32 participants were devided into tow groups; control (16 healthy participants) and test group (16 participants with GAgP). Periodontal clinical measurements were done and serum and saliva samples were obtained from all participants. Non-surgical periodontal treatment was applied to test group. After four weeks of SCRP, periodontal clinical parameter measurements were done and serum and saliva samples were obtained from the participants in the test group again. All samples were evaluated for the visfatin and IL-6 levels by using the ELISA test according to the manufacturers instructions. The results were analyzed by using the SPSS 15 program. All periodontal clinical measurements were found to be significantly higher in patients with GAgP compared to the control group. After SCRP, a significant reduction was accomplished in these values. Although serum and salivary visfatin levels were higher in the test group, this difference was not statistically significant. There was also a decrease in these levels after the non-surgical periodontal treatment. In terms of IL-6 levels in saliva and serum, a significant difference between the two groups was found and it was significantly higher in the GAgP group. SCRP resulted in a significant reduction in serum and saliva levels of IL-6. According to the findings of this study , the role of IL-6 in periodontal inflammation was re-determined, but it was concluded that more researches are needed to be done in order determine the role of visfatin in the GAgP pathogenesis.