Manastır şehrinde eğitim öğretimin modernleşmesi (1869-1913)
Modernization of education and training in the city of Manastır (1869-1913)
- Tez No: 626293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM SARIÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Manastır şehrinde 19 yüzyıldan itibaren açılan modern eğitim kurumları olarak iptidaî mektepleri, rüştiye mektepleri, idadî mektepleri, sanayi mektebi ve Darülmuallimîn mektebi karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca araştırmaya konu olan şehirdeki gayrimüslimlerin açtığı mektepler hakkında da araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalarda Cumhurbaşkanlığı Osman Arşivi Başkanlığı'ndan elde edilen bilgiler temel alınmıştır. Açılan mekteplerin öğrenci, öğretmen, bina ve yönetim açısından ne gibi süreçlerden geçtiği, her öğretim kademesi ayrı ayrı bölümler halinde sunulmuştur. Manastır şehrinde diğer birçok Osmanlı şehrinde olduğu gibi modern eğitim kurumları açılmış, birçok öğrenci yetiştirmiştir. Bu mekteplerin açılmasında halkın malî desteğine de sürekli başvurulmuştur. Zira o dönemde Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu ekonomik bunalım nedeniyle mekteplerin birçok ihtiyacı giderilememiş, halktan alınan destekle kısmen bu ihtiyaçlara çözüm bulunmuştur. Gayri Müslimler de şehirde birçok mektep açmıştır. Bu mekteplerde kendi lisanlarıyla eğitim vermiş, kendi çocuklarını yetiştirmişlerdir. Burada dikkati eken husus gayrimüslimlerin mektepler vasıtasıyla yaydıkları ayrılıkçı fikirler ve milliyetçilik ideolojisidir. Bu mesele hakkında birçok belge elde edilmiş ve konu kapsamının dışına çıkmamaya özen göstermek suretiyle okuyucuya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Manastır city, we can confront rudimentary schools, ottoman junior high schools, high schools, industrial schools and Darülmuallimun schools established from the 19th century as modern ducation schools. In addition to this, it has been searched about schools that non-muslims in city who become topic of the research. In this researches, informations acquiring from Ottoman Archice Minister are grounded on. How it has been processed in terms of student, teacher, building and management of opened schools and each teaching stages has been presented as seperate parts. In Manastır city, modern ducation schools are established like in lots of cities in Ottoman and a number of students are trained. In order to establish these schools , it has been needed to financial support of the society constantly. Yet in that term, lots of expenditures of the schools were not handled because of the economic crisis of Ottoman Empire ; it has been found out a way these requirements with the support of the society partly. Non-muslim people established a number of schools in the city. In these schools , they trained students with their license and trained their own children. The striking point here is that seperatist ideas and ideology of nationalism which non-muslims propogate by way of schools. About this issue, a lot of documents are acquired and has been presented to the readers by means of taking care not to digress of topic extent.