İlköğretim sanat eğitiminde estetiğin rolü
The role of aesthetics in the art education at primary level
  1. Tez No: 626297
  2. Yazar: AREZOU MOJTAHED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, estetik eğitimin sanat eğitimindeki rolünü ilköğretim düzeyinde incelemektir. Bu çalışma nitel literatür taramasından, anlam kavramsal bileşenlerden oluşmaktadır, daha sonra farklı kavramlar arasındaki bağlantılar ve kavramsal ağlar arasındaki ilişki mantıksal olarak tanınır ve analiz edilir. Bu çalışmada, güzellik, estetik, eğitim, sanat ve sanat eğitimi kavramları, sanat eğitimi yaklaşımları ve teorileri anlatılmıştır. Sanat eğitimi, sanat etkinliklerini çocukların özgürce düşünebileceği, kolay ve güçlü bir şekilde hayal edebileceği, zekâsını ve duygularını geliştirebileceği ve hissedebileceği, yeteneklerini geliştirebileceği, nihayetinde güzel bir düşünceye götüren yaratıcılığı başarabileceği bir ortamda gerçekleştirilmesi anlamına gelir. Bu araştırmada, doğa ile ilgili konuların her biri ile ilişkinin estetiği, sanat tarihi, sanat eleştirisi ve sanat üretimi hakkında bilgi edinilecektir. Doğanın güzelliğini ve uyumunu anlamak ve zevk almak, bu güzelliklerin insan eliyle yeniden şekillenmesine neden olur. Bu düşünceler, gerçek doğa koruyucuları ve âşıklarını sanat ve kültür severleri bir üst merhaleye taşır. Çalışmanın sonunda estetiğe göre, sanat eğitimi müfredatının her bir öğesi için bazı önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract The aim of this study was to investigate the role of aesthetics in art education in primary level. This study consists of meaning conceptual components from the qualitative literature review. Then the connections between different concepts and relationships between conceptual networks are recognized and analyzed logically. In this study, the concepts of beauty, aesthetics, education, art and art education, approaches to art education and theories are explained. Art education means that children can think freely about art activities, easily and strongly imagine, develop and feel their intelligence and emotions, develop their talents, and ultimately realization in an environment where creativity leading to a beautiful thought. In this research, obtain Information about the aesthetics of the relationship with each of the nature-related issues, art history, art criticism and art production. Understanding and enjoying the beauty and harmony of nature, and causes these beauties to be reshaped by human hands. These thoughts bring true nature protectors and lovers to the next stage of art and culture lovers. At the end of the study, according to aesthetics, some suggestions are made for each element of the art education curriculum.