Pola Gojaweçzynska'da kadın sorunsalı
The Problem of woman in Pola Gojawiczynska
- Tez No: 62632
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. AYDIN SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET -TÜRKÇE 20. y.yıl Polonya edebiyatında kadın yazarlar verdikleri özgün eserlerle dikkat çekmişlerdir. Kadın yazarların edebiyata girişiyle psikolojik, toplumsal, kadın ve çevre ile ilgili roman ön plana çıkmıştır. Otuzlu yıllarda çok yoğun hissedilen edebiyatın feminizasyonu eleştirmenler tarafından zor da olsa kabul edilmiştir. O dönem yazarlarından Maria Dabrowska, Zofıa Nalkowska, Maria Kuncewiczowa ve Poia Gojawiczynska kadın sorunsalını farklı platformlarda ele alarak toplumsal-psikolojik ve felsefîk yönden incelemişlerdir Pola Gojawiczynska 'nın eserleri kadın sorunsalı bağlamında incelendiğinde olaylar ve kadın kahramanlar ön plana çıkar. Yazar kadın sorunsalı konusunda daha objektif bakabilmek ve kendisine hedef olarak seçtiği alt seviyedeki insanlara bu konuyu daha kolay anlatabilmek için her yaş ve karakterde kadın kahramanları kullanır. Bu bağlamda konuya çok yönlü yaklaşarak farklı karakter ve psikolojideki kadın kahramanların problemlerini yine farklı mekanlarda çözme yoluna gider. Böylece kurguladığı her kahraman aynı acılan çeken halktan bir başka kadının da sembolü olur. Aynı zamanda bu çeşitlilik yazarın her karakterde ve tipteki kadın okunma seslenebil meşine, kendi felsefesi doğrultusunda mesajlar verebilmesine olanak sağlar. Yazar“Nowolipki'li Kızlar”da Varşova'nın varoşlarında sıkışıp kalan, yoksulluk içinde kıvranan ve daha iyi bir yaşama kavuşmak için her yolu deneyen bir düzine genç kızın yaşam öyküsünü verir. Onların çocukluk ve gençlik dönemindeki duygu ve düşüncelerini, hayata bakış açılarını irdeler.“Cennet Elması”eserinde ise yine aynı kızların olgunluk dönemindeki farklı evlilikler içinde verir. Bu evlilikler içinde gelişen olayları toplumsal, psikolojik platformlarda incelerken kadınkahramanların yaşadıkları olaylar karşısında psikolojik değişimlerini gözler önüne serer.“Elizabet'in Dünyası”adlı eserinde ise Polonya'nın kriz döneminde Slask halkının yaşamından canlı kesitler sunar. Tarihsel olayların akışı içerisinde bir ailenin yaşam öyküsünü dile getirir. Elizabet ve annesinin toplumla ya da kendi içlerinde yaşadıkları iç çatışmaları irdeler. Bu incelediğimiz üç eserde de yazarın oldukça karamsar, kaderci ve de duygusal olduğunu görmekteyiz. Yazarların yaşadıklarını yazdıkları gerçeğinden yola çıkarak Gojawiczynska,nm yaşadıklarını olduğu gibi eserlerine yansıtmıştır diyebiliriz. Bu karamsar kaderciliği eserlerin güzelliğini gölgelese de, bu abartı yazara dikkat çekmek istediği konularda yardımcı olmuştur. Bir karikatürist inceliğindeki ironisiyle olayları abartılı sunarken okuyucuların da dikkatini istediği konulara çekmiştir. Eselerinden duygu aktarımını olağanüstü yaparken psikolojik betimlemelerde Freud' un, kızların hayata bakış açılarında, sezgilerinde Bergson'un izlerini görmekteyiz. Ve yazarın bütün eserlerinde ise Shopenchauer'ın ağır karamsarlığı hissedilmektedir. Kendi eğitimi ve felsefesi doğrultusunda verdiği bu eserlerinde kadın bütün iç çatışmaları, korkulan, sevinçleri, üzüntüleriyle varlığını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY-ENGLISH Women writers play an important role in Polish literature, which has an undeniable important position.Nowels, which are about environment have been seen in literature with women writers. The psychological and sociological novels have also become quite important. The important writers of 1930 s ; Gabriela Zapolska, Maria Dabrowska, Zofia Nalkowska, Maria Kuncewiczowa and Pola Gojawiczynska have expressed the problem of women in their novels effectively. When we look at the problem of women in Pola Gojawiczynska“ s works, we see the happenings and heroines become the foremost elements. Gojawiczynska creates many different charactered and bodied women to approach» this subject objectively. She makes these many types of characters live sometimes different, sometimes the same events and by doing this she wants to take different reactions. Thus, she shows the psyhological and characteristic changes of these different characters, when they meet such different events. At the same time she adresses to every type of women reader. The reader is affected by these heroins, because it is similar to either herself or someone around her. İn ”The Girls from Nowolipki“ she tells the adventure of a dozen of young girls, who have been jammed in the suburbs of Warsaw In ”The Apple Of Paradise“ she tells the aduitry period of these young girls. These two novels are like following each other. 'The World of Elizabeth”is her work, which she imputed to Slask. İt reflects Slask life during the period of crise in Poland, clearly. İt tells a family in the sociological conflicts of Slask. This is the epic of Elizabeth and her mother. The readers reaches the top of pessimism and sentimentalism in these works, which are quite similar to Pola Gojawiczynska' s own life. 119Her quality of being pessimistic and fatalistic are criticised quite a lot and these are quite true in her life. But a more optimist approach couldn't be expected during war and poorness. She only expresses the problems of women in her works, instead of looking for solutions to these she prefers to show them how they are. MS. YtiKSEKÜfCTİÜ KUBP 120