Franco İspanyasında tiyatro: Sansür, politika ve toplumsal yansımalar
Theatre in Franco's Spain: Censorship, politics and social reflections
- Tez No: 961877
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİRE ZEYNEP ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Toplumların içinde var oldukları koşullar ile edebiyatın halkla doğrudan buluşan tiyatro kolu arasında yakın bir ilişki vardır. Bu ilişki, toplum ve tiyatro arasında karşılıklı bir etkilenme ve etkileme durumunu meydana getirir. Böylece toplum tiyatroyu yönlendirirken, tiyatro da toplumsal gerçeklere kayıtsız kalmaz. Yazarların kalemi ellerine almasıyla bu sorunlar kişilik kazanır ve sosyolojik bir düzlemde irdelenir. 1936-1939 yılları arasında geçen İspanyol İç Savaşı, Milliyetçi cephenin kazanmasıyla ülke için yeni bir dönemi başlatır. Frankist rejimin ülke yönetimini ele almasıyla katı sansür ve baskı politikaları uygulanmaya başlar. Savaş sonrası ilk dönemden 1970'li yılların ortalarına kadar devam eden bu uygulamalar, rejim tarafından kurulan sansür mekanizmaları aracılığıyla sıkı bir şekilde yürütülür. Muhalif birçok yazar ya sürgün edilir ya kara listeye alınır veya kendi ülkesinde sürgünü yaşar. Ancak bazı yazarlar, sansür ve otosansür etkilerine rağmen, gerçekçi eserlerini sahnelemeyi ve topluma ulaştırmayı başarır. Bu çalışmanın amacı, Franco rejiminin toplumun her parametresini etkisi altına aldığı bir dönemde, tiyatronun bu durumdan ne denli etkilendiği, nasıl bir yolda ilerlediği, sosyolojik, politik, toplumsal olayları aktarmada nasıl bir rol üstlendiği sorularına yanıt aramaktır. Bu amaçla, dönemin tiyatrosunun öncül dramaturgları arasında yer alan Antonio Buero Vallejo'nun Historia de una escalera, Alfonso Sastre'nin Escuadra hacia la muerte ve Lauro Olmo'nun La camisa adlı eserleri analiz edilecektir. Analizlerde sosyolojik eleştiri yönteminden faydalanılacaktır.
Özet (Çeviri)
A profound interrelation exists between the socio-historical conditions in which societies operate and theatre, the literary genre that most directly engages with the public. This interconnection fosters a reciprocal dynamic of influence between society and theatrical expression. Accordingly, while society shapes and informs the trajectory of theatre, theatre itself does not remain indifferent to social realities. Through the act of writing, authors endow these issues with narrative agency, enabling their examination within a sociological and critical framework. The Spanish Civil War that took place between 1936 and 1939 marked the beginning of a new era for the country with the victory of the Nationalist front. Following the Francoist regime's rise to power, strict censorship and repression were imposed. These measures, implemented rigorously through censorship mechanisms established by the regime, continued from the immediate post-war period until the mid-1970s. Many dissident writers were either exiled, blacklisted, or subjected to a form of internal exile within their own country. However, despite the effects of censorship and self-censorship, some writers managed to stage their realistic works and deliver them to the society. This study aims to explore how theatre was influenced during the period in which the Franco regime exerted control over nearly every aspect of society. It further seeks to answer questions regarding the extent of theatre's exposure to this influence, the trajectory it followed, and the role it assumed in representing sociological, political, and societal events. To this end, the works Historia de una escalera by Antonio Buero Vallejo, Escuadra hacia la muerte by Alfonso Sastre, and La camisa by Lauro Olmo –all authored by leading dramaturgical figures of their time- will be analysed. The analyses will be conducted using the method of sociological criticism.