Retro hareketlerin beden eğitimi dersinde öğrencilerin kuvvet denge ve esneklik becerileri üzerine etkileri
  1. Tez No: 626342
  2. Yazar: İNANÇ DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MANOLYA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, retro hareketlerin beden eğitimi dersinde öğrencilerin kuvvet, denge ve esneklik becerileri üzerine etkilerinin incelenmesidir. Araştırmaya, Abbas Sıdıka Çalık Anadolu Lisesinde öğrenim gören 279 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Deney grubu 99 kız (yaş 15,83±0,77, boy 162,70±6,08, kilo 58,82±9,90) 91 erkek (yaş 16,08±0,83, boy 172,71±7,50, kilo 66,40±13,43); kontrol grubu ise 51 kız (yaş 16,25±0,98, boy 162,22±5,76, kilo 56,84±10,32) 38 erkek (yaş 16,32±0,87, boy 175,61±7,47, kilo 68,69±13,57) katılımcıdan oluşmuştur. Retro hareketlerin etkilerini anlamak amacıyla 8 hafta boyunca haftada bir gün 20 dakika retro hareketler deney grubuna uygulanırken, kontrol grubuna sadece düz ısınma hareketleri yaptırılmıştır. Dinamik denge ölçümleri Prokin Tecno body ölçüm düzeneği ve Y denge ölçüm düzeneği ile ölçülmüştür. Esneklik ölçümleri ise Patterson Medical 8060 Sammons Preston marka gonyometre ile ölçülmüştür. Patlayıcı bacak kuvveti düzeltilmiş bacak boyu alarak durarak uzun atlama ile yapılmıştır. İstatistiksel analizler için, dağılımın normal olduğu durumlarda Independent Sapmle t-Test ve Paired Samples t-Testi kullanılmıştır. Dağılımın normal olmadığı durumlarda testlerin nonparametrik karşılıkları olan Mann-Whitney U ve Wilcoxon Signed Ranks Testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, dinamik Y denge ve sıçrama kuvveti deney grubunda hem kız öğrencilerde hem de erkek öğrencilerde anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Dinamik denge equilibrium test sonuçlarında PL değerleri deney ve kontrol gruplarında hem erkeklerde hem kızlarda anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of retro movements on strength, balance and flexibility skills of students in physical education class. 279 students from Abbas Sıdıka Çalık Anatolian High School participated in the study voluntarily. The experimental group consisted of 99 girls (age 15.83 ± 0.77, height 162.70 ± 6.08, weight 58.82 ± 9.90), 91 boys (age 16.08 ± 0.83, height 172.71 ± 7, weight 66.40 ± 13.43); The control group consisted of 51 girls (age 16.25 ± 0.98, height 162.22 ± 5.76, weight 56.84 ± 10.32) 38 boys (age 16.32 ± 0.87, height 175.61 ± 7.47, weight 68.69 ± 13.57) participants. In order to understand the effects of retro movements, 20 minutes of retro movements were applied to the experimental group once a week during 8 weeks, while the control group received only flat warming movements. Dynamic balance measurements were measured with Prokin Tecno body measuring device and Y balance measuring device. Flexibility measurements were measured with Patterson Medical 8060 Sammons Preston goniometer. Explosive leg strength was performed with long jump, standing with the corrected leg length. For statistical analysis, Independent Sapmle t-Test and Paired Samples t-Test were used for the when distribution was normal. In cases where the distribution was not normal, Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed Ranks Test, which are nonparametric equivalents of the tests, were used. At the end of the study, a significant difference between the female and male students in the dynamic Y balance and jump strength experiment group (p 0.05). In dynamic equilibrium test results, PL values were significantly different in both experimental and control groups (p 0.05).