Lütfi Paşa ve devletli ahlâkı
Ethics of statesman and Lutfi Pasha
- Tez No: 626345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİME CANGÜZEL GÜNER ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
16. yüzyılda yaşamış vezirlik ve vezîriâzamlık görevlerinde bulunmuş Lütfi Paşa'nın hayatı ve devletli ahlâkı anlayışı araştırmanın konusudur. Araştırmada Lütfi Paşa'nın hayatı ve eserleri incelenmiştir. Çalışmanın birincil kaynağı Lütfi Paşa'nın Asafnâme isimli risâlesi, Kutadgu Bilig ve Siyerü'l-mülûk ile karşılaştırılmalı olarak ele alınmıştır. Devletin devamlılığı, yönetilenlerin huzuru açısından ahlâklı bir devlet adamının itinayla sahip olması gereken liyâkat ve adâlet vasıfları devlet ve devletli kavramları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Lütfi Paşa'nın, Asafnâme'de belirttiği ilkeler bağlamında, özellikle adâlet ve liyâkat kavramlarının ahlâklı bir devletlinin yahut devlet adamının vasıfları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the life of Lutfi Pasha, an Ottoman vizier and grand vizier during the 16th century, and his perception of the ethical statesman. Lutfi Pasha's life and works are examined as part of the study. The primary resource for this study is Lutfi Pasha's Asafname, which was considered in a comparative manner with Kutadgu Bilig and Siyeru'l-mulk. The continuation of the state, the qualities of merit and justice which a statesman should possess for the peace of those being ruled are evaluated within the framework of the state and the statesman. Within the context of the principles written by Lutfi Pasha in the Asafname, the concepts of justice and merit have been determined to be attributes of the ethical statesman.